Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Logo programu Czyste Powietrze

Informacja o funkcjonowaniu punktu konsultacyjno-informacyjnego Programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Miejskim w Annopolu.

14-10-2022

Od września 2021 roku w budynku Urzędu Miejskiego w pokoju nr 22 (III piętro), funkcjonuje punkt konsultacyjno- informacyjny Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

Punkt konsultacyjno-informacyjny powstał, aby zachęcić mieszkańców do skorzystania z dofinansowania m.in. do wymiany tzw. „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła,  przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych, a w efekcie do poprawy jakości powietrza na terenie gminy Annopol.

W ramach działania punktu można uzyskać niezbędnych informacji na temat Programu oraz pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku o dofinansowanie (wersja papierowa i elektroniczna).

 

O programie:

  • Program kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
  • Podstawą do skorzystania z dofinansowania jest wymiana starego źródła ciepła na paliwo stałe.
  • Beneficjent to osoba o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 000 zł
  • Dofinansowanie można uzyskać m.in. na demontaż starego źródła ciepła działającego na paliwo stałe, zakup i montaż nowoczesnego kotła, pompy ciepła, wymianę instalacji c.o. lub c.w.u., docieplenie budynku, wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła wymianę okien i drzwi zewnętrznych, zakup niezbędnej dokumentacji technicznej itd.
  • Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia zarówno w trakcie realizacji, jak i zakończone, pod warunkiem poniesienia pierwszego kosztu maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

 

Program obejmuję trzy grupy beneficjentów:

  • Uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania (30% kosztów kwalifikowanych)-osoby których dochód roczny nie przekroczył 100 000 zł (dochód liczony tylko wnioskodawcy)
  • Uprawnionych do podwyższonego poziomu (60% kosztów kwalifikowanych)-osoby których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
    • 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym
    • 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym
  • Uprawnionych do najwyższego poziomu (90% kosztów kwalifikowanych)-osoby których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie
    • 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym
    • 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym

 

Dane niezbędne do złożenia Wniosku :

  1. Dane osobowe : nazwisko, imię ,pesel, NIP, telefon kontaktowy, e-mail
  2. Imię i nazwisko współmałżonka, pesel
  3. Informacje o przedsięwzięciu: adres budynku, numer księgi wieczystej (w przypadku braku numeru należy dołączyć akt notarialny), numer działki zgodnie z danymi ewidencji gruntów i budynków, rok wystąpienia o zgodę na budowę, powierzchnia całkowita budynku (m2).
  4. W przypadku Beneficjentów ubiegających się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania należy dołączyć  do wniosku zaświadczenie o dochodach wydane przez MOPS (zaświadczenie składane z wnioskiem o dofinansowanie nie może być wydane z datą wcześniejszą niż 3 miesiące od daty złożenia tego wniosku, a najpóźniej wydane w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie).

15 lipca ruszył nowy program "Czyste Powietrze Plus" zakładający prefinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych do 50%. Ze ścieżki prefinansowania w "Czystym Powietrzu Plus" będą mogli skorzystać beneficjenci kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania.

 

Warunki dotacji z prefinansowaniem

  • Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.
  • Termin realizacji przedsięwzięcia, na które udzielona została dotacja z prefinansowaniem wynosi 18 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.
  • Złożenie wniosku o dofinansowanie w formie dotacji z prefinansowaniem.
  • Wymagane jest załączenie do wniosku o dofinansowanie podpisanej umowy z wykonawcą na realizację określonego zakresu przedsięwzięcia z opcją prefinansowania. Przewidziano, że możliwe jest zawarcie nie więcej niż 3 umów z wykonawcami z opcją prefinansowania. Pozostałe środki z przysługującej dotacji przekazane zostaną na podstawie przedstawionych dokumentów rozliczeniowych.
  • Środki prefinansowania zostaną wypłacone na rzecz Beneficjenta na rachunek wykonawcy w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie z Beneficjentem lecz nie wcześniej niż 14 dni przed datą rozpoczęcia realizacji przedmiotu umowy Beneficjenta z wykonawcą.
  • Pozostałe środki należnej dotacji będą wypłacane na podstawie przedstawionych dokumentów rozliczeniowych załączonych do wniosku o płatność w maksymalnie 3 częściach.

Szczegółowe informacje na temat Programu „Czyste Powietrze” można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie:

https://www.wfos.lublin.pl/  
https://czystepowietrze.gov.pl/

 

Ogólnopolska infolinia: 22 340 40 80

 

Program Czyste Powietrze na terenie Gminy Annopol ze stanem na dzień 30.09.2022 r. na podstawie danych udostępnionych przez WFOŚiGW w Lublinie:

 

Liczba złożonych wniosków– 103  

Liczba zawartych umów- 83

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć- 49

Kwota wypłaconych dotacji- 1309 906,43 zł

 

 

 

Powrót