Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie grupowe uczestników

Dzień Kobiet w Świeciechowie

09-03-2015

W bieżącym roku w Świeciechowie Dużym miało miejsce kilka znaczących wydarzeń kulturalnych integrujących społeczność lokalną.

Między innymi w styczniu, w remizy Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się Spotkanie Noworoczne. Sala wypełniła się mieszkańcami wsi oraz zaproszonymi gośćmi. Wśród znakomitych gości znajdowały się władze samorządowe z Wiesławem Liwińskim Burmistrzem Annopola i Andrzejem Majem Starostą Kraśnickim, Marek Kos Dyrektor SP ZOZ w Kraśniku, Krzysztof Szcześniak Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej, Marcin Dębski Proboszcz Parafii Polskokatolickiej, Katarzyna Szwed Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej, reprezentanci Zespołu Śpiewaczego „Powiślanki" i zaprzyjaźnione stowarzyszenia.
Piękne życzenia noworoczne złożyli obecnym Wiesław Liwiński, Andrzej Maj, Marek Kos, Zofia Zychman oraz prowadzący imprezę Aneta Dzięsław i Andrzej Bownik.
Następnie na scenie można było podziwiać uzdolnione muzycznie oraz aktorsko dzieci i młodzież z PSP w Świeciechowie Dużym wraz z najmłodszą gwiazdką poruszającą się wdzięcznie w rytm melodii Mają Chodarą.
Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchano koncertu kolęd i przedstawień pokazujących scenki z życia nowo narodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów. Dzieci z dużym przejęciem i zaangażowaniem odgrywały swoje role we wspaniałych strojach przygotowanych przez rodziców, a scenografia nadawała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat.
Po zakończeniu programu artystycznego Aneta Dzięsław podziękowała artystom za wzruszające, pełne autentyczności i tradycji prezentacje, a Renacie i Maciejowi Niemczyckim, proboszczom i dyrektorce szkoły za ich przygotowanie.
Podziękowała także wszystkim, którzy wspierają organizacyjnie i finansowo wszelkie działania podejmowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Świeciechowskiej „POWIŚLAKI".
Podkreśliła, że Stowarzyszenie dąży do tego, aby wspólna pasja i zainteresowanie rozwojem oraz promocją ziemi świeciechowskiej zaowocowały wzbogaceniem oferty kulturalnej i poprawą życia codziennego. Aby nasza wioska była przyjazną, otwartą, dobrze zorganizowaną i dumną ze swojej historii.
Następnym dużym przedsięwzięciem kulturalnym była impreza z okazji Święta Kobiet. Była to świetna sposobność, aby celebrować je w szczególny sposób.
Wielu poetów i myślicieli podkreśla potęgę kobiety, a między innymi rzymski filozof Seneka Młodszy słowami "Piękna kobieta jest jak rzeka, w której toną mędrcy".
Uroczystość zgromadziła bardzo dużo Pań i zaproszonych gości, a uświetniła je obecność Wojewody Lubelskiego, reprezentantów władz powiatowych i gminnych oraz proboszczów tutejszych parafii.
Wszystkie przedstawicielki płci pięknej otrzymały moc życzeń, samych cudownych dni w życiu. Aby zawsze czuły się doceniane i kochane. Otrzymały też piękne podziękowania za serce, za obecność, za to, że czynią ten świat piękniejszym i lepszym. Te słowa uznania skierowali do Pań Wojciech Wilk - Wojewoda Lubelski, Stefan Stachula - Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego, Roman Wiśniewski - Z-ca Burmistrza Annopola, Wioletta Wilkos - Prezes Lokalnej Grupy Działania w Kraśniku oraz Andrzej Bownik i Krzysztof Dąbrowski - konferansjerzy.

Każda Pani uczestnicząca w tym wyjątkowym spotkaniu obdarowana została wiosennym tulipanem sponsorowanym przez Wojewodę Lubelskiego.Świąteczne popołudnie uatrakcyjnił okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu Zespołu „Krzemień", „Mały Krzemień" i kabaretu z Mikołajówki.
W ramach programu zaprezentowały się również świeciechowskie seniorki. Zofia Zychman wygłosiła humorystyczny monolog, a Kazimiera Kułaga wykonała autorską piosenkę tematycznie związaną z obchodzonym świętem i jego organizatorami.
Występy bardzo się podobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Organizatorzy przygotowali również kilka konkursów zręcznościowych na najlepszą gospodynię, podczas których widzowie gorąco dopingowali biorące w nich udział Panie.
Uroczystość prowadził rewelacyjnie Krzysztof Dąbrowski - student Politechniki Rzeszowskiej, a także autor interesującej dekoracji sceny.
Organizatorami powyższych imprez byli: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Świeciechowskiej „POWIŚLAKI" i Andrzej Bownik Radny Rady Miejskiej w Annopolu. Natomiast współorganizatorami Święta Kobiet był Lucjan Wierut - nowy sołtys, Rada Sołecka i Ochotnicza Straż Pożarna w Świeciechowie Dużym.
Było to duże wyzwanie logistyczne i organizatorzy z powodzeniem mu sprostali.
Przy lampce wina, domowym cieście, śnieżnobiałych obrusach, kwiatach i nastrojowych świecach szybko płynął czas. Na twarzach Pań gościł radosny uśmiech.
Aranżacja sali i sceny, oświetlenie, nagłośnienie, a także nowe krzesła zakupione ze środków Rady Sołeckiej umożliwiły przekształcenie strażnicy w profesjonalną salę koncertową, gwarantującą miłe doznania artystyczne.

Krystyna Wojniak

Powrót