Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Napis kolorowy na białym tle 	
60+ NADAL MŁODZI KLUB SENIORA W GMINIE ANNOPOL

Klubu Seniora „Nadal młodzi” TO JEST TO!

27-01-2020

We wrześniu informowaliśmy o rozpoczęciu działalności Klubu Seniora „Nadal młodzi”. Po niespełna czterech miesiącach działalności z dumą możemy stwierdzić: TO JEST TO!. Potwierdzają to uczestnicy, potwierdzają też ich bliscy, dzieci i wnukowie, którzy po tak krótkim czasie zaobserwowali wiele pozytywnych zmian wśród swoich najbliższych.

Klub seniora tworzy grupa 50 osób  w wieku 60 + z terenu miasta i gminy Annopol. Seniorzy spotykają się dwa razy w tygodniu, w Centrum Kultury w Annopolu. Na każde spotkanie zapewniony został serwis kawowy oraz ciepły posiłek. Osobom spoza miasta zorganizowano transport.  

Co przewiduje projekt?

Projekt zakłada szereg działań skumulowanych w zadania. Do realizacji zaplanowano:

Zadanie pn. „Utworzenie i doposażenie klubu seniora w miejscowości Annopol” wykonano:

- dostosowano i wyposażono łazienkę

- zakupiono i zamontowano szafki kuchenne wraz z wyposażeniem ( piekarnik, kuchenka gazowa, lodówka)

- zakupiono niezbędne wyposażenie: krzesła, stoły, warnik, termosy, filiżanki ze spodkami, łyżeczki, talerzyki deserowe oraz widelczyki do ciasta

Zadanie pn. „Wsparcie motywacyjne i psychologiczne” przeprowadzono psychologiczne warsztaty grupowe, których celem było doskonalenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, kontaktach społecznych. Warsztaty składały się z bloków tematycznych „Dobra i skuteczna komunikacja”, „Asertywność”, „Stres i radzenie sobie z nim”.

Zadanie pn. „Edukacja prozdrowotna seniorów” ma na celu podniesienie świadomości seniorów na temat roli stylu i trybu życia, aktywności ruchowej, odżywiania, profilaktyki zdrowotnej w opóźnianiu procesu starzenia i zwalczania skutków starzenia. W ramach zadania przeprowadzono warsztaty pn. „Edukacja dla serca – profilaktyka chorób układu sercowo – naczyniowego”. W 2020r. seniorzy wezmą udział w warsztatach „Zmień swój styl życia czyli jak się odżywiać i ćwiczyć?” oraz „Cukrzyca – dlaczego i jak?”

Zadanie pn. „Spotkania edukacyjno – integracyjne” ma na celu redukowanie przypadków niedostosowania społecznego, zwiększenie szans na ponowne podjęcie aktywności społecznej oraz włączenie się seniorów do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym. W ramach realizacji poddziałania pomoc prawna przeprowadzono wykład „Bezpieczne finanse seniora” oraz zatrudniono prawnika do prowadzenia indywidualnych porad prawnych.

W poddziałaniu zajęcia komputerowe seniorzy w grupach 10-cio osobowych uczą się korzystania z TIK, podstaw obsługi komputera, tworzenia i edycji dokumentów tekstowych, wyszukiwania informacji w Internecie itp.

W poddziałaniu wyjazdowe formy aktywności seniorów  zorganizowano wyjazd na spektakl „Letnicy” do Teatru Narodowego w Warszawie. W przyszłym roku seniorzy odwiedzą Teatr Muzyczny w Lublinie, Krainę Rumianku w Hołownie, Święty Krzyż oraz Jurapark w Bałtowie.

Zadanie pn. „Warsztaty pasji i twórczości” obejmują poddziałania:

- zajęcia twórczości plastycznej – celem zajęć jest rozwijanie umiejętności indywidualnych oraz pobudzenie kreatywności twórczej seniorów – zajęcia będą kontynuowane w przyszłym roku;

- warsztaty relaksacyjno – ruchowe – celem zajęć jest usprawnienie fizyczne seniorów, podnoszenie stanu zdrowia, zachowanie sprawności fizycznej i ogólnej aktywności życiowej oraz wyhamowanie procesów inwolucyjnych – zajęcia będą kontynuowane w przyszłym roku

- warsztaty muzykoterapii – mają na celu rozwijanie samowiedzy i budowanie pozytywnej samooceny, zmniejszenie napięcia psychoruchowego, pobudzenie ekspresji własnych uczuć.

Na warsztaty zakupiono artykuły plastyczne, maty do ćwiczeń, kije nordic-walking, piłki rehabilitacyjne oraz rowerki stacjonarne.

Zadanie pn. „Sieć współpracy międzypokoleniowej” ma na celu aktywizację i integrację międzypokoleniową poprzez wspólne zajęcia seniorów z dziećmi i młodzieżą. Wzajemny kontakt seniorów i młodego pokolenia ma nieocenione znaczenie dla obu pokoleń, uczy tolerancji, szacunku i zrozumienia. Za nami już pierwsze spotkania: podczas Andrzejek uczniowie PSP w Annopolu oraz dzieci z przedszkola przygotowywały wspólnie z Seniorami sałatki na przyjęcie oraz brały udział we wróżbach i zabawach andrzejkowych.

Klub powstał w ramach projektu „Nadal Młodzi – Klub Seniora w gminie Annopol” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, oś priorytetowa 11 Włączenie społeczne, działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne. Wartość projektu: 529 355,00 PLN, w tym dofinansowanie projektu z UE: 476 419,50 PLN.

O dalszych aktywnościach i osiągnięciach naszych seniorów będziemy informować w kolejnych numerach Panoramy Annopola.

 

Powrót