Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie grupowe uczestników

UROCZYSTE OBCHODY 100. ROCZNICY PRZEMARSZU I BRYGADY LEGIONÓW POLSKICH PRZEZ WISŁĘ POD ANNOPOLEM

08-07-2015

W dniu 4 lipca br., dokładnie w 100. rocznicę przemarszu I Brygady Legionów Polskich przez Annopol, odbyły się uroczyste obchody rocznicowe.

Pierwszym punktem uroczystości był przemarsz grupy rekonstrukcyjnej składającej się z Kawalerii Kowalów z Borowa, Jednostki Strzeleckiej nr 2047 oraz Harcerzy Środowiskowej Drużyny Harcerskiej z Annopola, przez annopolski most aż do Rynku. Annopolanie ze łzą w oku gorąco witali uczestników przemarszu.
Następnie w sanktuarium św. Anny odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych uczestników walk o niepodległość Ojczyzny, odprawiona przez ks. kan. Krzysztofa Krzemińskiego i ks. kan. Antoniego Bezpalko.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na odświętnie udekorowanym annopolskim rynku.
Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się apel poległych. Następnie Wiesław Liwiński Burmistrz Annopola przywitał zaproszonych gości oraz przedstawił zarys historii wydarzeń, jakie miały miejsce przed stu laty.
Historyczny wykład o znaczeniu Legionów w walce o niepodległość Polski, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich działania w naszym regionie, wygłosił Józef Myjak redaktor, lokalny pasjonat historii.
Przed pomnikiem złożono wieńce.
Wiele wzruszeń dostarczył zgromadzonym koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego, który w brawurowy sposób wyśpiewał najpopularniejsze pieśni żołnierskie. Annopolanie przyznawali, że takiego koncertu w ich mieście dawno nie było i nie chcieli szybko puścić żołnierzy z annopolskiego rynku.
Na koniec obchodów każdy mógł posilić się żołnierską grochówką.

Swoją obecnością zaszczycili nas Wojciech Wilk Wojewoda Lubelski, Krzysztof Babisz Lubelski Kurator Oświaty, Marek Kos Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, księża, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, druhowie strażacy, samorządowcy, mieszkańcy Annopola i ich goście.

Powrót