Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Pole pszenicy o zachodzi słońca

DOŻYNKI GMINNE 2010

30-08-2010

W dniu 29 sierpnia br. w Annopolu odbyły się DOŻYNKI GMINNE, będące podsumowaniem efektów ciężkiej pracy ludzi pracujących na roli.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w podziękowaniu za tegoroczne plony. Następnie władze gminy, starostowie dożynek, zaproszeni goście oraz wraz z siedmioma grupami wieńcowymi korowodem dożynkowym przeszły na stadion, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Wiesław Liwiński, który przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych na święto plonów.

W swoim przemówieniu Burmistrz powiedział: „Bieżący rok jest dla rolników naszej gminy wyjątkowo trudny. Majowo-czerwcowa powódź i późniejsze opady gradu spowodowały obniżenie plonów, a praca nie przyniosła oczekiwanych dochodów. Człowiek współczesny nadal a pozostaje w dużej mierze zależny od zjawisk natury, na które nie potrafi wpływać.(…) Ten bochen chleba, te przepiękne wieńce i wcześniejsza wspólna modlitwa podczas mszy świętej, niechaj będą podziękowaniem dla rolników za dbałość o naszą ziemię rodzicielkę”.
Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia dzielenia chlebem. Starostwie Dożynek Pani Ewa Wiśniewska i Pan Marian Szustakowski przekazali na ręce Burmistrza Annopola bochen chleba dożynkowego jako symbol nadziei i pomyślności złożony ,,Bogu w ofierze a ludziom na spożycie”. Chleb został rozdany wśród zgromadzonych na stadionie uczestników imprezy.
O godz. 16-tej rozpoczęła się Biesiada Dożynkowa, w której udział wzięły lokalne zespoły i kluby seniora z terenu gminy Annopol. Wystąpił Zespół Artystyczny „Borowiacy” z Borowa, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Krzemień” z PSP w Świeciechowie.

Obrzęd pieczenia chleba przedstawił Zespół „Powiślanki” ze Świeciechowa. Z pięknymi pieśniami wystąpili Gminny Klub Aktywnego Seniora z Centrum Kultury w Annopolu oraz Klub Seniora ze Świeciechowa i Popowa.
W klimat pieśni i piosenek ludowych wprowadziła licznie zgromadzonych mieszkańców Kapela Ludowa Stefana Wyczyńskiego z Lubczy. Kapela jak i Pan Stefan Wyczyński są laureatami licznych festiwali folklorystycznych, gdzie zdobywają czołowe miejsca a grają i śpiewają już od 42 lat.

W godzinach popołudniowych przystąpiono do oceny prezentowanych wieńców dożynkowych. W konkursie udział wzięło 7 wieńców. Biorąc pod uwagę walory artystyczne i estetyczne, pomysłowość , oryginalność i kultywowanie tradycji, komisja postanowiła przyznać dwie równorzędne pierwsze miejsca dla Zabełcza i Janiszowa.
Rozstrzygnięty został również konkurs na najładniejszy ogródek przydomowy oraz najbardziej zadbane gospodarstwo rolne.Przyznano dwa pierwsze miejsca za najbardziej zadbane gospodarstwo rolne dla PaniLesławy Bekier z Huty i Krystyny i Kazimierza Więcek z Annopola. Za najładniejsze ogródki przydomowe uznano ex quo ogródek Państwa Moniki i Piotr Gniaź z Opoczki oraz Katarzyny i Tomasza Kanar z Jakubowic.

Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu zostały wręczone nagrody rzeczowe.
Gwiazdą wieczoru była grupa muzyczna CLIVER, która muzyką dyskotekową ponad godzinę bawiła licznie zgromadzoną młodzież i publiczność w każdym wieku.
Następnym punktem programu był występ Tomasza Kalczyńskiego – śpiewającego aktora wraz z Zespołem. Poza obszernym i zróżnicowanym materiałem autorskim zagrali oni wszystkim znane utwory z kanonu rock’n’roolla.
Imprezę zakończył Zespół CANION z Kraśnika.

Powrót