Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Fotograf z aparatem

Wystawa Karoliny Szymuli

10-05-2012

„Niekoniecznie o mężczyźnie" to cykl zdjęć, w którym każda modelka wciela się zarówno w rolę kobiecą i męską. Niekoniecznie na serio, raczej z przymrużeniem oka zza staroświeckiego monokla albo znad filiżanki kawy.

Fotografie prezentowane na wystawie na pewno nie są agresywnym wkładem w dyskurs płci jaki atakuje nas z mediów. Tu chodzi zupełnie o coś innego. Z fotografii Karoliny Szymuli bije niezmącona radość fotografowania. Czy jest to „tylko" zabawa? Niekoniecznie. Dziesięć miesięcy nauki w lubelskiej LSSiP zaowocowało ugruntowaniem wiedzy i doświadczeń z poprzednich lat. Intuicja została podbudowana teorią i praktyką. To wszystko składa się na dopracowane technicznie portrety, które skutecznie przyciągają uwagę widza, choć są zrealizowane niemal najprostszymi środkami technicznymi. Prezentowane zdjęcia potwierdzają, że to nie sprzęt liczy się najbardziej, ale wizja fotografki.

Teatr min i póz w fotografii, które prezentuje Karolina Szymula kojarzy mi się nieodłącznie z cyklami autoportretów Witkacego. Lecz o ile jego portrety opowiadają o samym twórcy, są emanacją jego stanów wewnętrznych, o tyle portrety Karoliny są dialogiem z modelką. O czym? Chyba niekoniecznie o mężczyźnie. Raczej o tym jak zmienna potrafi być kobieta.O tym, że nawet przyjmując męskie role, które często narzuca jej współczesny świat zawsze pozostanie w niej blask dziewczęcego wdzięku. Im dłużej patrzę na te zdjęcia, tym bardziej czuję, że to nawet nie dialog, a luźne plotki między dwiema przyjaciółkami: fotografką i modelką. Przekomarzają się, czasem obśmiewają popularne stereotypy. Bo czy sztuka musi być zawsze na poważnie? Niekoniecznie!

Wojciech Sternak Projekt „Wystawa przed końcem świata AD 2012", którego jestem autorem, ma na celu zachęcenie młodych fotografów do zintensyfikowania swojej twórczości i prezentację jej szerszej publiczności. W dzisiejszych czasach odczuwamy duży rozdźwięk między wysokim poziomem zaawansowania sprzętu fotograficznego, a niskim poziomem edukacji artystycznej. Projekt ten (w postaci wystaw moich uczniów oraz planowanych warsztatów) ma na celu zmianę tej sytuacji.

Karolina Szymula. Fotografuje od pięciu lat. Zaczęło się niewinnie: od portretowania siostry, znajomych i chęci poszerzania swojej wiedzy o fotografii. Od 2011 jest słuchaczką Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania na specjalności: Fotografia. Interesuje się zwłaszcza fotografią portretową i mody, czego przykładem jest obecna wystawa. Co przyniesie przyszłość? Zobaczymy... najchętniej na kolejnych fotografiach.

Powrót