Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Dni Annopola

25-07-2011

W dniach 23-24 lipca 2011 roku miały miejsce uroczyste obchody Dni Annopola. W tym roku mało tego, że byliśmy w plenerze, to jeszcze i w eterze, ponieważ współorganizatorem obchodów było Radio Lublin, natomiast głównym sponsorem Kompania Piwowarska Producent Marki Żubr.

Pierwszy dzień annopolskiego święta przebiegał pod znakiem alchemii słowa i zgromadził na Rynku liczną publiczność. Po dokonaniu oficjalnego otwarcia święta przez Burmistrza Annopola - Wiesława Liwińskiego, nastąpiła promocja monografii pt. „Dzieje miasta Annopola, czyli Rachowa do 1945 roku" autorstwa Elżbiety Maj, nauczycielki historii w Miejskim Zespole Szkół w Annopolu. W monografii autorka wnikliwie opisuje najstarszą część historii miasta Annopola, od momentu powstania do roku 1945. Przedstawia nie tylko narodziny nadwiślańskiego miasta i kolejne lata dojrzewania, ale ukazuje też żywot jego mieszkańców, ich działalność gospodarczą i społeczną. Całość uzupełniają unikatowe zdjęcia. Książka będzie cenną pamiątką dla wielu pokoleń.   

 

Następnie dokonano promocji debiutanckiego tomiku wierszy zatytułowanego „Poskładać szept do szeptu" młodego poety - Maksymiliana Kowala z Borowa, niegdyś ucznia Zespołu Szkół w Annopolu, a od kilku lat członka Koła Literackiego „Pegaz", działającego w Centrum Kultury. Maksymilian jest skromnym człowiekiem, który znajduje sens w młodzieńczym pisaniu. Prezentował swoje wiersze na wieczorach literackich i różnego rodzaju konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Dzięki wsparciu i pomocy Burmistrza Annopola, Rady Miejskiej i Centrum Kultury udało się wydać skromny tomik wierszy skromnego poety. Podczas wieczoru autorskiego Maksymilian i jego ciocia - Agata Kowal zaprezentowali kilka wierszy, których treść znakomicie harmonizowała z piosenkami w wykonaniu Radosława Rzepki.

 

Kulminacyjnym momentem wieczoru było symboliczne przecięcie wstęgi na obydwu publikacjach przez Burmistrza Annopola - Wiesława Liwińskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej - Ryszarda Gazdę. Po tej wzruszającej chwili, książki podpisywane przez autorów wędrowały do rąk czytelników. A tymczasem w liryczny nastrój wprowadził zebranych Jacek Kadis - bard kraśnicki swoim autorskim programem „Piosenka nie napisana". Utworów artysty słuchało się jak intymnych zwierzeń, które wsiąkały w zmrok, tworząc metafizyczny pejzaż duszy.

Sobotni wieczór zakończono spektaklem pt. „Kamienie" w wykonaniu koła teatralnego „Akcent" z Centrum Kultury. Ciekawy w formie, treści i warstwie muzycznej przekaz autorstwa Lucyny Jaskowskiej, nawiązywał do motywów legend annopolskich. Słowo, ruch, światło i muzyka umiejscowione  na ulicy między dwoma budynkami stały się magicznym porozumieniem między młodymi aktorami a publicznością oraz impulsem do głębszej refleksji.

 

Drugi dzień świętowania rozpoczął się uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców, celebrowaną przez ks. Kan. Andrzeja Bąka w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny.
Dalsza część obchodów o charakterze festynu, miała miejsce na stadionie sportowym i rozpoczęła się od oficjalnego wystąpienia Burmistrza Annopola - Wiesława Liwińskiego. W części oficjalnej głos zabrali Posłowie Ziemi Lubelskiej - Wojciech Wilk i Jan Łopata. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Piotr Rzetelski-Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Wojciech Czapla-Komendant Powiatowy Policji w Kraśniku, Artur Bis-Komendant Powiatowy PSP w Kraśniku, Stefan Stachula i Wiesław Kołczewski-Radni Powiatu Kraśnickiego oraz Tomasz Siwek-Burmistrz Zawichostu, Wioletta Wilkos Prezes Zarząd LGD Ziemi Kraśnickiej i Halina Wyka-Sekretarz Miasta Kraśnik.                     

 

Na uroczystości przybyli również Radni Rady Miejskiej w Annopolu wraz z Przewodniczącym Rady Ryszardem Gazdą, Dyrektorzy Szkół i Przedszkola oraz Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy.

 

Święto Miasta to także okazja do rozrywki, integracji pokoleń i prezentowania dorobku kulturalnego, toteż zaplanowano wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Podczas festynu towarzyszyły nam Radio Lublin i Telewizja Kraśnik. Jednak głównym reżyserem imprezy okazała się aura i niestety niesprzyjające warunki pogodowe przerwały festyn, dlatego organizatorzy byli zmuszeni zmodyfikować część programu. Po burzy, która przeszła nad Annopolem, na scenie zaprezentowała się grupa teatralna „Arlekin" z Centrum Kultury w „Pokazie mody ekologicznej", wzbudzając zainteresowanie publiczności pomysłem inscenizacyjnym, ciekawymi strojami i rekwizytami wykonanymi z tzw. odpadów. Ponieważ nie wszystkie grupy z Centrum Kultury zaprezentowały się na scenie, toteż w ramach rekompensaty młode wokalistki zostały zaproszone do udziału w programie „Wakacyjny Jasiek" na antenie Radia Lublin. Najmłodsza publiczność miała możliwość skorzystania z urządzeń rekreacyjnych oraz zaprezentowano dzieciom ekologiczny program „Ziemia to planeta dla ludzi". Artyści z Lubelskiej Agencji robili wszystko, aby zachęcić najmłodszych uczestników festynu do wspólnej zabawy o edukacyjnym charakterze. W międzyczasie można było obejrzeć pokonkursową wystawę prac dzieci z Przedszkola w Annopolu oraz wystawę „Annopol w starej fotografii". Obydwie wystawy zostały przygotowane przez Koło Historyczno-Wojskowe działające od kilku miesięcy przy Centrum Kultury. Chętni mogli odwiedzić stoiska promocyjne, podegustować  potraw z ryb wiślanych oraz wziąć udział w konkursach sponsorowanych przez Radio Lublin, Urząd Wojewódzki i Żubr.


Wieczorną część programu zdominował folklor i biesiada. Gminny Klub Aktywnego Seniora zaprezentował publiczności pieśni i wiersze przygotowane na okoliczność festynu.
Następnie program biesiadny Lubelskiej Agencji Artystycznej z dynamicznym tańcem i śpiewem oraz barwnymi strojami był dla publiczności znakomitą zabawą. Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Zespół Redlin, który dał fantastyczny i żywiołowy koncert. Silny i mocny głos wokalisty, profesjonalizm występujących muzyków i repertuar obejmujący przeboje muzyki folkowej z różnych zakątków świata w ekspresyjnych i ciekawych aranżacjach, rozgrzały annopolską publiczność.

 

Na zakończenie festynu zagrał Zespół Far Away z Ostrowca, który bawił publiczność własnymi kompozycjami i utworami coverowymi.

Powrót