Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

SPACER HISTORYCZNY ŚLADAMI LEGIONÓW POLSKICH.

SPACER HISTORYCZNY ŚLADAMI LEGIONÓW POLSKICH

13-07-2018

4 lipca, w ramach Obchodów 100.Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dla upamiętnienia historycznego przemarszu przez Annopol I Brygady Legionów Polskich, walczące o niepodległą Polskę, zorganizowano spacer historyczny.

W spacerze udział wzięli harcerze z XX-tej Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Nadwiślańskie Trampy” z Annopola i harcerze z Grabówki, nauczyciele, historycy, członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”, Gminny Klub Aktywnego Seniora, podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy, , oraz mieszkańcy Annopola,

Z annopolskiego rynku , w asyście Kawalerii Kowalów z Borowa uczestnicy przemaszerowali do Michalina, gdzie 103 lata temu stacjonowała Komenda I Brygady z komendantem Józefem Piłsudskim.

Często mijamy obojętnie miejsca, które są ważne i potrzebne do poznania lokalnej historii. Zorganizowany przez Burmistrza Annopola Wiesława Liwińskiego i Centrum Kultury spacer śladami legionistów był doskonałą okazją do zwiedzenia miejsca i poznania wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości na terenie naszego regionu. O wydarzeniach sprzed lat , podczas spotkania opowiedział Pan Marek Lis pasjonata, badacz historii, autor wielu książek m.in. „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej”, „Ku Niepodległości. Działania wojenne i dzieje czynu legionowego na Ziemi Sandomierskiej i Opatowskiej w latach 1914-1915”.

Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym spotkaniu z historią. Panu Marcinowi Hauerowi dyrektorowi PSP w Opoce dziękujemy za gościnność, a policjantom z Komisariatu Policji w Annopolu za zapewnienie bezpieczeństwa podczas marszu.

Powrót