Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Pole pszenicy o zachodzi słońca

Dożynki 2012

20-08-2012

W dniu 19 sierpnia br. w Annopolu odbyły się DOŻYNKI GMINNE, będące podsumowaniem efektów ciężkiej pracy ludzi pracujących na roli. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w podziękowaniu za tegoroczne plony, koncelebrowaną przez ks. kan. Andrzeja Bąka - proboszcza tutejszej parafii oraz ks. Mirosława Bończoszka - proboszcza parafii w Grabówce.

Następnie władze gminy, starostowie dożynek, zaproszeni goście oraz wraz z dziewięcioma grupami wieńcowymi korowodem dożynkowym przeszły na stadion, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Wiesław Liwiński, który przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych na święto plonów.
W swoim przemówieniu  Burmistrz powiedział: „Dzisiejsze święto łączy ze sobą radość z obfitości pół, sadów i ogrodów z podziękowaniem Bogu za całoroczne błogosławieństwo dla tych, którzy z umiłowaniem, ciężko pracują na roli. Jest również okazją do przekazania słów szczególnego szacunku i uznania dla wszystkich rolników za ich pracę, za kultywowanie  zwyczajów, obrzędów i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego dzisiaj wyrażonego w wieńcach okazale prezentujących się w barwnym korowodzie".
Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia dzielenia chlebem. Starostwie Dożynek Pani Iwona Rzęsa ( z Suchej Wólki)  i Pan Piotr Barszcz( ze Świeciechowa)  przekazali na ręce Burmistrza Annopola bochen chleba dożynkowego  jako symbol  nadziei i pomyślności złożony ,,Bogu w ofierze a ludziom na spożycie". Chleb został rozdany wśród zgromadzonych na stadionie uczestników imprezy.
O godz. 16-tej rozpoczęła się Biesiada Dożynkowa, w wykonaniu zespołów lokalnych tzn. Klub Aktywnego Seniora z Annopola oraz Zespół „Krzemień" ze Świeciechowa a następnie Biesiada Polska prowadzona przez Janusza Benesza, zwycięzcy „Maratonu Uśmiechu"TVN, który brawurowo, z wielkim humorem i zaangażowaniem poprowadził biesiadę.
W godzinach popołudniowych  przystąpiono do oceny  prezentowanych wieńców dożynkowych.  W konkursie udział wzięło 9 wieńców. Biorąc pod uwagę  walory artystyczne  i estetyczne, pomysłowość , oryginalność i kultywowanie tradycji,  komisja postanowiła przyznać  dwa  równorzędne pierwsze miejsca  dla  Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Bliskowic w kategorii wieńca tradycyjnego, oraz Stowarzyszeniu Kobiet Kreatywnych z Grabówki w kategorii wieńca współczesnego.
Rozstrzygnięty został również konkurs na  najładniejszy ogródek przydomowy oraz najbardziej zadbane gospodarstwo rolne . Pierwsze miejsce za najładniejszy ogródek  przyznano dla Pani Lesławy Bekier  z Huty. Za  najbardziej zadbane gospodarstwo nagrodę otrzymała Pani Kazimiera Wilczopolska z Grabówki Kolonii.
Gwiazdą wieczoru był zespół coverowy RIVIERA, który swoją interpretacją muzyki  bawił licznie zgromadzoną publiczność w każdym wieku.
 Imprezę zakończyła dyskoteka z Zespłem  REVERS z Annopola.

Powrót