Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
Turystyka z lotu ptaka
Wirtualny spacer

Wirtualna turystyka po gminie

Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Z biegiem Wisły - Festiwal biegowy
Z biegiem Wisły - Festiwal biegowy
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Orszak Trzech Króli

12-01-2018

„Bóg jest dla wszystkich” to hasło przewodnie tegorocznego Orszaku Trzech Króli. Miało ono na celu przypomnienie uczestnikom, że Bóg przyszedł na świat dla każdego człowieka, niezależne od pochodzenia, stanowiska czy majątku. Symboliczną wymowę tego hasła i jego sens mogliśmy zauważyć na obchodach uroczystości Trzech Króli organizowanej już po raz piąty przez nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiszowie.

 „Bóg jest dla wszystkich” to hasło przewodnie tegorocznego Orszaku Trzech Króli.
Miało ono na celu przypomnienie uczestnikom, że Bóg przyszedł na świat dla każdego człowieka, niezależne od pochodzenia, stanowiska czy majątku. Symboliczną wymowę tego hasła i jego sens mogliśmy zauważyć na obchodach uroczystości Trzech Króli organizowanej już po raz piąty przez nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiszowie.

W uroczystości wzięli udział znamienici goście: ksiądz biskup Edward Frankowski, ksiądz administrator Krzysztof Kozieł, burmistrz Annopola Pan Wiesław Liwiński i radny wsi Janiszów Pan Edward Koba. Wspólnie z mieszkańcami Janiszowa, okolicznych miejscowości i dziećmi uczestniczyli w Orszaku, a także oglądali przygotowane scenki co w piękny sposób wpisało się w sens hasła „Bóg jest dla wszystkich”.

O godzinie 12.30 po mszy świętej celebrowanej przez biskupa Edwarda Frankowskiego barwny orszak wyruszył spod kaplicy pw. Św. Stanisława w kierunku szkoły podstawowej. Każdy uczestnik orszaku otrzymał koronę, naklejkę, a także śpiewnik z kolędami.

Rozśpiewany pochód był prowadzony przez sześciu jeźdźców Kawalerii Kowalów z Borowa. Za nimi podążali Trzej Królowie, w rolę których wcielili się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiszowie. Dużą atrakcją dla uczestników Orszaku był przejazd Maryi na osiołku prowadzonym przez Józefa, a także stadko kóz pędzone przez pastuszków. Zorganizowanie pochodu ze zwierzętami było możliwe dzięki uprzejmości państwa Marii
i Jarosława Sekułów.

- Jestem pod wrażeniem, że w tak małej miejscowości widać tak duże zaangażowanie. Piękny orszak, konie, osiołek, dzieci doskonale przygotowane do występów. Widać u nich talent aktorski i muzyczny. – mówił biskup Edward Frankowski.

Orszak Trzech Króli został połączony z parafialnym przeglądem pokłonu mędrców, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Borowa, Janiszowa, Kosina i Mniszka. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowały się do występów za co zostały nagrodzone dyplomami i słodkimi upominkami ufundowanymi przez burmistrza Annopola Pana Wiesława Liwińskiego.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem zorganizowanym dla wszystkich uczestników Orszaku przez rodziców uczniów szkoły podstawowej w Janiszowie.

- Pierwszy Orszak organizowaliśmy w 2013 roku. Wszystkie korony musieliśmy przygotować ręcznie. – wspomina dyrektor szkoły Pani Anna Kość – Rok później podpisaliśmy umowę
ze stowarzyszeniem Orszak Trzech Króli i teraz materiały niezbędne do organizacji uroczystości otrzymujemy od stowarzyszenia. Przez te lata nabyliśmy doświadczenia
i cieszymy się, że z roku na rok zwiększa się liczba uczestników. Orszak i spotkanie organizowane z tej okazji w szkole stało się naszą tradycją. Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Orszaku w przyszłym roku.

Orszak Trzech Króli organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Janiszowie jest jedynym orszakiem na terenie gminy Annopol. W tym roku zgromadził ponad 200 uczestników. Uroczystość daje możliwość integracji mieszkańców miejscowości,
a wydarzenia mu towarzyszące pozwalają w przyjemny sposób spędzić czas i są okazją do zacieśniania współpracy między szkołami.

Tekst opracowała Joanna Jarząbkowska

Autor zdjęć Jacek Jackowiak

Powrót