Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Flaga Polski

69 Rocznica Pacyfikacji miejscowości Borów i okolic

04-02-2013

W dniu 2 lutego 2013r. odbyły się uroczystości związane z Pacyfikacją miejscowości Borów i okolic. W roku bieżącym obchodziliśmy 69 rocznicę tego bestialskiego mordu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji pomordowanych, w kościele p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Borowie. Po mszy świętej tradycyjnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, by oddać hołd poległym.
Przy mogile pomordowanych nastąpiła modlitwa w intencji tych, którzy złożyli wtedy największą ofiarę-swoje życie, prowadzona przez proboszcza parafii ks. Kazimierza Buczyńskiego.
Następnie głos zabrał Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński, który w czasie swojego wystąpienia zwrócił się do zgromadzonych następującymi słowami:

 Stoimy przed okazałym krzyżem, wzniesionym przez obecne pokolenie mieszkańców Borowa, który z daleka zwraca uwagę, że w tym miejscu spoczywają ludzie szczególni, choć przecież zwykli ludzie wciągnięci w wir wojny. To oni przed 69 laty zapisali złotymi zgłoskami chwalebną kartę człowieczeństwa w obliczu męczeńskiej śmierci z rąk hitlerowskiego okupanta (...). Ich tragiczna śmierć skłania do refleksji i zadumy,  a dzisiejsze spotkanie upamiętnia wstrząsające fakty o okrucieństwie wojny i barbarzyństwie hitlerowskich Niemiec".

W zadumie i refleksji nastąpiło złożenie wieńców na pomniku poległych.
Na uroczystości rocznicowe przybyły liczne delegacje władz powiatowych, samorządowych, kombatanckich oraz mieszkańców Borowa i okolic.
Obecni byli m.in.:
Pan Piotr Rzetelski przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego,Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Pan Bartosz Piech-Wicestarosta Janowski, Pani Małgorzata Kozłowska-Radna Powiatu Kraśnickiego, Pan Marian Bącal Zastępca Kierownika Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kraśniku wraz z Panem Markiem Kosem Dyrektorem SPZOZ w Kraśniku, Pan Zdzisław Wójcik - Wójt Gminy Zaklików, Pan Tomasz Najs - Zastępca Wójta Gminy Gościeradów, Pan Jacek Dudek i Pan Wiesław Stec Przedstawiciele Gminy Radomyśl oraz Pan Stanisław Krogulec Kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Jak co roku na licznie przybyli przedstawiciele kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych, Klubu Oficerów Rezerwy oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.
W uroczystościach brali również udział Zastępca Burmistrza Annopola Pan Roman Wiśniewski, Radni Rady Miejskiej w Annopolu z Przewodniczącym Rady Panem Ryszardem Gazdą, Sołtysi, Ochotnicze Straże Pożarne,  Dyrektorzy Szkół.

Dalsza część uroczystości odbywała się w Klubie „Fela" w Borowie, gdzie w części artystycznej wystąpił Zespół „Borowiacy". Następnie odbywały się przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości.

Powrót