Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

DOŻYNKI GMINNE 2023

18-08-2023

Tegoroczne świętowanie Dożynek Gminnych rozpoczęło się 15 sierpnia, mszą św. dziękczynną w kościele pw. św. Joachima i św. Anny w Annopolu. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszerował na stadion MGKS WISŁA Annopol. Oficjalne obchody uroczystości dożynkowych otworzył Burmistrz Annopola Pan Mirosław Gazda, który powitał zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych.

Wśród przybyłych gości obecni byli Pan Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Choma, Pan Krzysztof Hetman. Pani Anna Baluch Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego, Pan Andrzej Maj Radny Powiatu Kraśnickiego oraz Elżbieta Kawka Radna Rady Miejskiej w Annopolu, która odczytała list Starosty Kraśnickiego Pana Pawła Kudrela, Pan Stefan Stachula, Proboszcz Parafii w Annopolu ks. kan. Krzysztof Krzemiński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Annopolu Pani Zenobia Jarmuła wraz z radnymi, Prezes Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Pan Grzegorz Targos, Komendant Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Pan Andrzej Bednarek, Prezesowie OSP z terenu gminy oraz druhowie, Dyrektorzy Szkół, Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Gminy, Przewodniczący Rad Osiedlowych i Sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora. 

Na ręce Burmistrza wpłynęły listy okolicznościowe od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz od Burmistrza Józefowa Grzegorza Kapicy.

Na wstępie Burmistrz złożył wszystkim rolnikom, sadownikom i ogrodnikom serdeczne podziękowania za tegoroczne plony oraz wyrazy uznania dla ich codziennego rolniczego trudu. Bochen chleba dożynkowego, jako symbol dostatku, sytości i obfitości przekazali na ręce Burmistrza Starostowie Dożynek Pani Agnieszka Naborczyk ze Starego Rachowa oraz Pan Jerzy Grzesik z Dąbrowy. Następnie odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem z gośćmi i publicznością zgromadzona na stadionie. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem „Roty”.

Obchody dożynkowe uświetniły występy lokalnych zespołów: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z CK z Annopola, Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego, zaprezentował się Gminy Klub Aktywnego Seniora z CK w Annopolu, Klub Senior+ z Wymysłowa, zespół „Borowiacy”. Podczas biesiadowania grupy wieńcowe miały możliwość zaprezentowania się na scenie. Z tej szansy skorzystało sołectwo Opoka, KGW i Sołectwo Dąbrowa oraz Pani Anna Wąsik w imieniu KGW Grabówka. Grupy odśpiewały pieśni biesiadne oraz zaprezentowały historię plecenia wieńców. W dalszej kolejności odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie zaprezentowano 4 wieńce przygotowanych przez następujące grupy:

Sołectwo Opoka 

KGW i Sołectwo Dąbrowa

KGW w Grabówce

Sołectwo Świeciechów Duży

 

Komisja w składzie Renata Zięba, Agnieszka Kowalczyk i Piotr Pilecki w kategorii Wieniec Tradycyjny wyłonili najpiękniejszy wieniec, który należał do KGW i Sołectwa Dąbrowa, natomiast w kategorii Wieniec Współczesny zwyciężył wieniec przygotowany przez Sołectwo Opoka.

W/w wieńce będą reprezentowały naszą Gminę podczas Dożynek Powiatowych 20 sierpnia br. w Wilkołazie

 

 

Dużą sympatią publiczności cieszył się turniej sołectw, który składał się z 7 konkurencji. Do turnieju zgłosiło się 5 sołectw:

Sołectwo Opoka

Sołectwo Wymysłów

Sołectwo Grabówka Ukazowa

Sołectwo Grabówka

Sołectwo Dąbrowa

 

Komisja w składzie Magdalena Młynarczyk. Martyna Zabor, Stefan Stachula oraz Marian Bącal po podliczeniu zdobytych punktów przez w/w uczestników ogłosiła wyniki i tak:

I miejsce zajęło Sołectwo Dąbrowa

II miejsce zajęło Sołectwo Grabówka Ukazowa

III miejsce zajęło Sołectwo Opoka

 

W zawodach wędkarskich sołtysów o Puchar Burmistrza Annopola udział wzięło ok. 40 wędkarzy. Zawody zostały zorganizowane przez Koło Wędkarskie nr 8 z Annopola. 

I miejsce w kat. senior zajął Andrzej Pawlicha 

I miejsce w kat. Kadet zajął Ufniarz Dorian

Nagrodę za złowienie największej ryby, ufundowaną przez sołtysa Dąbrowy Pana Mariusza Kusia zdobył Pan Władysław Pastuszko.

 

Ogromnym zainteresowaniem uczestników festynu cieszyły się również stoiska promocyjne, gdzie można było zasmakować lokalnych specjałów przygotowanych przez:

KGW Wymysłowiacy

KGW Grabówka 

KGW i Sołectwo Dąbrowa

OSP Janiszów 

Za przygotowanie i wystawienia stoisk podmioty otrzymały nagrody pieniężne.

 

Wieczorem na scenie wystąpił kabaret „Truteń”. Kabaret Truteń istnieje od 1993. Założony przez Mateusza Papierza oraz Stanisława i Roberta Sularzów ze Skawy gmina Raba Wyżna. Teksty do kabaretu pisze Wanda Czubernatowa z Raby Wyżnej. Do kabaretu dołączyli kolejno Grzegorz Bochnak, Paweł Czech, Krzysztof Gocał. Gwiazdą wieczoru był zespół „Zbóje”- promujący muzykę oraz folklor góralski prosto spod samych Tatr.

 

Powrót