Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

ANNOPOLSKIE SOBÓTKI

04-07-2013

Noc Świętojańska zwana także Sobótką lub Nocą Kupały jest świętem radości, miłości, zabawy oraz powitaniem lata. I tak też wyglądało to święto i w tym roku, gdzie 22 czerwca bawiono się po raz dziesiąty na Nadwiślańskich Spotkaniach Sobótkowych na Stanicy nad Wisłą.

Burmistrz Annopola - Wiesław Liwiński, dokonując oficjalnego otwarcia festynu, powitał zaproszonych gości i licznie zebraną publiczność, życząc wszystkim wyśmienitej zabawy. Swoją obecnością zaszczycili zebranych: Stefan Stachula-Członek zarządu powiatu kraśnickiego, Wiesław Kołczewski-Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kraśnickiego, Artur Bis-Komendant Powiatowy PSP w Kraśniku, Grzegorz Kapica-Wójt Gminy Józefów, Mariusz Socha-Kierownik Biura Powiatowego ARMiR w Kraśniku, Ryszard Gazda-Przewodniczący Rady Miejskiej w Annopolu wraz z Radnymi, Roman Wiśniewski-Zastępca Burmistrza Annopola, Dyrektorzy Szkół i Przedszkola oraz Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Gminy.

Następnie przedstawiciel firmy Green Power Development - Ilona Gawrysiak dokonała podsumowania konkursu organizowanego w szkołach w Annopolu i wręczyła zwycięzcom nagrody.
Świętojański festyn, jak na tradycję przystało, rozpoczęto konkursem pieśni obrzędów sobótkowych.
Ze szczególną pieczołowitością promujemy zespoły śpiewaczo-obrzędowe, ponieważ ich występy pozwalają przypomnieć pieśni i obrzędy sobótkowe.

W tym roku na scenie plenerowej nad Wisłą zaprezentowało swoje umiejętności 16 zespołów i 5 solistów, których oceniało jury w składzie:
Andrzej Wojtan-regionalista, dziennikarz Kuriera Lubelskiego,
Agnieszka Matwiej-dyrektor MGBP w Annopolu,
Paweł Cieliczko-instruktor muzyki z CKiP w Kraśniku.

Oczywiście nie byłoby Nocy Świętojańskiej  bez konkursu wianków. Można było oglądać i podziwiać  21 przepięknie uplecionych i przystrojonych wianków, w których przeważały polne kwiaty, trawy i zioła.
W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie sobótkowych konkursów był czas na popływanie łodziami po Wiśle, posilenie się smaczną grochówką oraz wicie wianków, które zdobiły głowy uczestników festynu, biesiadujących z kapelą ludową z GOK w Gościeradowie,z Zespołem „Borianki"z Ćmielowa, zaś niezmordowana gawędziarka Zofia Zychman ze Świeciechowa  zabawiała publiczność humorystycznymi monologami.

Kiedy na scenie pojawili się jurorzy, biesiada przycichła wszyscy w napięciu oczekiwali na werdykt. Nagrody w kategorii pieśni sobótkowych jury przyznało:

I miejsce-Katarzyna Pawłowska - MGOK Zawichost,

II miejsce-Seniorki z Popowa i Świeciechowa,

III miejsce-Dziecięcy Zespół Ludowy „Krzemień" z PSP Świeciechów,

Wyróżnienie-Katarzyna Góras-MGOK Ożarów.

Nagrodę specjalną  otrzymał Zespół „Świteź" z Węglina za obrzęd „Noc Kupały"- scenariusz i reżyseria Ewa Miśkiewicz.

W kategorii wianków sobótkowych jury przyznało:

I miejsce- Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Bliskowic,
II miejsce - Zespół Śpiewaczy Powiślanki ze Świeciechowa,
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Węglinka.
Nagrodę specjalną otrzymał Gminny Klub Aktywnego Seniora Centrum Kultury w Annopolu.

Pozostałe zespoły i solistów zarówno w kategorii pieśni jak i wianków uhonorowano podziękowaniami i gratyfikacjmi pieniężnymi.

Podczas festynu Zespół Śpiewaczy "Powiślanki" zaprezentował się w nowych, przepięknych strojach krzczonowskich. Dokonano również prezentacji płyty pt. „Pieśnią sławię Cię ziemio rodzinna" z repertuaru Zespołu Artystycznego „Borowiacy". Obydwa projekty sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju"

 O zmroku w malowniczej przestrzeni nad Wisłą zapłonęły sobótkowe ogniska, rozpalono pochodnie i przy wtórze pieśni zniesiono w korowodzie wonne wianki i puszczono je z nurtem rzeki, czyniąc przy tym wróżby matrymonialne. Punktem programu, na który publiczność czekała z niecierpliwością był koncert Zespołu Future Folk.

Ponad godzinę panowała żywiołowa i dynamiczna muzyka i folk góralski. Było ogniście. Trzech Janosików podbiło serca annopolskiej publiczności. Tuż przed północą niebo rozbłysło feerią barw podczas kilkunastominutowego pokazu sztucznych ogni. Na zakończenie festynu zagrał lubiany przez publiczność Zespół „Rewers", który bawił zebranych w rytm muzyki tanecznej.

 Trzeba zauważyć ,że w tym roku również dopisała pogoda, podobnie jak nastroje uczestników imprezy, której organizatorem było Centrum Kultury w Annopolu, współorganizatorami: Burmistrz Annopola i Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się  tym razem stworzyć niepowtarzalny klimat Nocy Świętojańskiej nad Wisłą.

Powrót