Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Pole pszenicy o zachodzi słońca

Dożynki 2014

04-09-2014

Współczesne dożynki są kultywowane jako religijny i ludowy zwyczaj podziękowania za plony, za ciężką pracę rolników. Annopolskie dożynki odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia. To w ten dzień zakończone zostało wspólne dzieło Boga, natury i ludzi. Świętowanie rozpoczęto tradycyjnie przemarszem korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Miejskiego do Kościoła Parafialnego na uroczystą Mszę Świętą, odprawioną w podziękowaniu za tegoroczne zbiory i w intencji rolników.

Oficjalna część obchodów rozpoczęła się na stadionie miejskim. Gdy barwny korowód z kapelą ludową, delegacjami, wieńcami i przedstawicielami władz samorządowych różnego szczebla wmaszerował na stadion, wypuszczono w powietrze stado gołębi, uosabiających marzenia i nadzieje rolników oraz gości.
Następnie, Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński, dokonał otwarcia gminnych uroczystości dożynkowych, powitał zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników festynu.
W swoim wystąpieniu gospodarz dożynek zwrócił uwagę, że tegoroczne zbiory uwarunkowane były pogodą, której kaprysy wystawiły na ciężką próbę pracę rolników. Momentem kulminacyjnym było przekazanie bochna chleba dożynkowego, symbolu życia i nadziei przez Starostów dożynek - Beatę Strugalską i Tomasza Szota na ręce Burmistrza Annopola.
Następnie, przy dostojnych taktach Poloneza Ogińskiego, nastąpiła uroczysta ceremonia krojenia i dzielenia się chlebem, którego smak nie ma sobie równych. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem „Roty", przypominającej o wartości naszej rodzinnej ziemi i szczytnych ideałach naszych ojców.
Uroczystości dożynkowe uświetniły występy lokalnych zespołów: zaprezentowały się dzieci i młodzież z Centrum Kultury, Zespół Artystyczny „Borowiacy", Zofia Zychman, wystąpił Gminny Klub Aktywnego Seniora w nowych obrzędowych strojach, których zakup współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W dalszej części festynu dożynkowego bawiła publiczność Kapela Henryka Bartosa z Leopoldowa, która niezmordowanie pielęgnuje ludowe muzykowanie i rodzinny folklor. Nieodzownym elementem dożynek, są przygotowywane z ogromną starannością, wieńce dożynkowe, będące niezwykłymi dziełami sztuki ludowej. W tym roku, komisja konkursowa spośród 11 wieńców przygotowanych przez sołectwa, stowarzyszenia i mieszkańców najwyżej oceniła: wieniec przygotowany przez Stowarzyszenie „Kobiety Razem" z Opoki w kategorii „Wieniec Tradycyjny". W kategorii „Wieniec współczesny" pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez Sołectwo Bliskowice.
Podczas dożynek rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy ogród przydomowy. W kategorii „ogródek przydomowy" pierwsze miejsce zajęli ex equo Państwo Irena i Wiktor Mochol z Opoczki oraz Julia Wiater z Annopola. W kategorii najbardziej zadbane gospodarstwo rolne zwyciężyło gospodarstwo Pani Justyny Kopeć z Grabówki Kolonii.
Zwycięzcom i uczestnikom obu konkursów wręczono nagrody i podziękowania.
Jak na dożynkowy festyn przystało, nie mogło zabraknąć biesiady, która jest najbardziej integracyjną formą zabawy. Tym razem publiczność świetnie bawiła się z Agencją Artystyczną „Fanfara".
Dużym zainteresowanie cieszyły się wystawy i stoiska promocyjne oraz wybornie smakowało jadło wiejskie, przygotowane przez Klub Seniora i pyszna grochówka serwowana przez Państwa Sawickich, właścicieli Sielskiej Doliny.
Późnym wieczorem na scenie wystąpił wyjątkowy kabaret „Pigwa - Show", który w dowcipnych tekstach i piosenkach bardzo trafnie komentował polską rzeczywistość. Bardzo ciepło publiczność przyjęła Bronisława Opałko, kompozytora, autora tekstów, kreującego postać Genowefy Pigwy, która w dobrym stylu bawi kolejne pokolenia.
Festyn dożynkowy zakończył się wspólną zabawą z zespołem „Alice", grającym żywiołową muzykę taneczną.
Tegoroczne dożynki upłynęły w atmosferze dobrej zabawy i przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie.

Powrót