Oficjalna część obchodów rozpoczęła się na stadionie miejskim. Gdy barwny korowód z kapelą ludową, delegacjami, wieńcami i przedstawicielami władz samorządowych różnego szczebla wmaszerował na stadion, wypuszczono w powietrze stado gołębi, uosabiających marzenia i nadzieje rolników oraz gości.
Następnie, Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński, dokonał otwarcia gminnych uroczystości dożynkowych, powitał zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników festynu.
W swoim wystąpieniu gospodarz dożynek zwrócił uwagę, że tegoroczne zbiory uwarunkowane były pogodą, której kaprysy wystawiły na ciężką próbę pracę rolników. Momentem kulminacyjnym było przekazanie bochna chleba dożynkowego, symbolu życia i nadziei przez Starostów dożynek - Beatę Strugalską i Tomasza Szota na ręce Burmistrza Annopola.
Następnie, przy dostojnych taktach Poloneza Ogińskiego, nastąpiła uroczysta ceremonia krojenia i dzielenia się chlebem, którego smak nie ma sobie równych. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem „Roty", przypominającej o wartości naszej rodzinnej ziemi i szczytnych ideałach naszych ojców.
Uroczystości dożynkowe uświetniły występy lokalnych zespołów: zaprezentowały się dzieci i młodzież z Centrum Kultury, Zespół Artystyczny „Borowiacy", Zofia Zychman, wystąpił Gminny Klub Aktywnego Seniora w nowych obrzędowych strojach, których zakup współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W dalszej części festynu dożynkowego bawiła publiczność Kapela Henryka Bartosa z Leopoldowa, która niezmordowanie pielęgnuje ludowe muzykowanie i rodzinny folklor. Nieodzownym elementem dożynek, są przygotowywane z ogromną starannością, wieńce dożynkowe, będące niezwykłymi dziełami sztuki ludowej. W tym roku, komisja konkursowa spośród 11 wieńców przygotowanych przez sołectwa, stowarzyszenia i mieszkańców najwyżej oceniła: wieniec przygotowany przez Stowarzyszenie „Kobiety Razem" z Opoki w kategorii „Wieniec Tradycyjny". W kategorii „Wieniec współczesny" pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez Sołectwo Bliskowice.
Podczas dożynek rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy ogród przydomowy. W kategorii „ogródek przydomowy" pierwsze miejsce zajęli ex equo Państwo Irena i Wiktor Mochol z Opoczki oraz Julia Wiater z Annopola. W kategorii najbardziej zadbane gospodarstwo rolne zwyciężyło gospodarstwo Pani Justyny Kopeć z Grabówki Kolonii.
Zwycięzcom i uczestnikom obu konkursów wręczono nagrody i podziękowania.
Jak na dożynkowy festyn przystało, nie mogło zabraknąć biesiady, która jest najbardziej integracyjną formą zabawy. Tym razem publiczność świetnie bawiła się z Agencją Artystyczną „Fanfara".
Dużym zainteresowanie cieszyły się wystawy i stoiska promocyjne oraz wybornie smakowało jadło wiejskie, przygotowane przez Klub Seniora i pyszna grochówka serwowana przez Państwa Sawickich, właścicieli Sielskiej Doliny.
Późnym wieczorem na scenie wystąpił wyjątkowy kabaret „Pigwa - Show", który w dowcipnych tekstach i piosenkach bardzo trafnie komentował polską rzeczywistość. Bardzo ciepło publiczność przyjęła Bronisława Opałko, kompozytora, autora tekstów, kreującego postać Genowefy Pigwy, która w dobrym stylu bawi kolejne pokolenia.
Festyn dożynkowy zakończył się wspólną zabawą z zespołem „Alice", grającym żywiołową muzykę taneczną.
Tegoroczne dożynki upłynęły w atmosferze dobrej zabawy i przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie.