Grupy wieńcowe przyniosły do kościoła przepiękne, własnoręcznie wykonane artystyczne wieńce. Splendoru uroczystości dodały poczty sztandarowe wielu instytucji , delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Zespół Śpiewaczy „Powiślanki" i „Krzemień", które zapewniły oprawę muzyczną. Po mszy św. przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wilkołaza nastąpił przemarsz barwnego korowodu dożynkowo - historycznego na plac przy Publicznej Szkole Podstawowej. Uczestniczyły w nim władze samorządowe, przedstawiciel Starosty Kraśnickiego, zaproszeni goście, zespoły ludowe, mieszkańcy Świeciechowa i okolicznych miejscowości.
W korowodzie prezentowane były narzędzia pracy używanie przez rolników podczas żniw począwszy od sierpa i kosy, poprzez kosiarkę, żniwiarkę, skończywszy na kombajnie. Nie mogło zabraknąć przystrojonego w kłosy zboża i kwiaty wozu drabiniastego, którym zwożono zboże do stodół. Na boisku szkolnym rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. Organizatorzy dożynek: A. Bownik i A. Dzięsław - Prezes stowarzyszenia „Powiślaki" powitali wszystkich obecnych. Zaszczytne funkcje Starostów Dożynek pełnili Beata Barszcz i Piotr Kułaga. Przekazali oni uroczyście chleb z tegorocznych zbiorów Burmistrzowi Annopola Panu Wiesławowi Liwińskiemu. Burmistrz w krótkim wystąpieniu podkreślił trud rolników oraz wdzięczność za ich poświęcenie, którego efektem jest codzienny chleb na naszym stole.
Podczas uroczystości dożynkowych miał miejsce niezwykle miły akcent wręczenia okolicznościowych dyplomów przyznanych przez Burmistrza Annopola i Starostę Kraśnickiego rolnikom za wzorowo prowadzone gospodarstwa rolne. Uhonorowani przez Burmistrza Wiesława Liwińskiego zostali: Paluch Henryk, Jabłoński Wiesław, Zabor Janusz, Rozmus Zygmunt, Korda Marian, Jarzyna Jacek, Kucharczyk Marcin, Markowski Tomasz, Chodara Marcin, Ziętek Sylwester. Dyplomy Starosty wręczone przez Stefana Stachulę- Członka Zarządu Powiatu Kraśnickiego otrzymali: Barszcz Piotr, Kułaga Piotr, Szot Tomasz, Ortyl Rafał, Szczecina Marian. W trakcie trwania imprezy rozstrzygnięte zostały konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, na najbardziej zadbany ogródek przydomowy i balkon, na najlepiej wykonaną piosenkę disco- polo. Komisja oceniająca wieńce dożynkowe przyznała dwa pierwsze miejsca ex aequo dla Stowarzyszenia „Powiślaki" ze Świeciechowa w kategorii wieńców tradycyjnych i dla sołectwa z Popowa w kategorii wieńców nowoczesnych. Do konkursu zgłoszono także wieńce przygotowane przez: Zespół śpiewaczy „ Powiślanki" ze Świeciechowa Dużego, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Bliskowic, Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych z Grabówki, Koło Gospodyń Wiejskich z Mikołajówki (Gmina Urzędów), Klub Seniora z Józefowa nad Wisłą, Stowarzyszenie „Kobiety Razem" z Opoki, Sołectwo Dąbrowa, Sołectwo Kopiec, Sołectwo ze Świeciechowa Poduchownego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody. Podczas części artystycznej Dożynek Regionalnych pod nazwą „ Hola, hola rolnicza dola" prezentowały się zespoły ludowe i wokalista z naszej miejscowości: Zespół Śpiewaczy „Powiślanki" pod kierownictwem Zofii Zychman, Zespół Śpiewaczy „Krzemień" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Świeciechowie prowadzony przez Państwa Renatę i Macieja Niemczyckich, Zespół Taneczny „Mały Krzemień" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Świeciechowie prowadzony przez Panią Marzenę Jabłońską , zespół „Manufaktura" z Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu oraz Kamil Barszcz w przygotowanym przez siebie recitalu. Poza rodzimymi artystami imprezę uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wilkołaza. Gwiazdą tego dnia był koncert zespołu disco polo „Impuls", który porwał publiczność do wspólnego śpiewania i tańca.
Na zorganizowanych stoiskach uczestnicy dożynek mogli obejrzeć wystawę gołębi, ptactwa domowego, płodów rolnych, twórczość artystyczną ( garncarstwo) oraz trofea Koła Łowieckiego „Zaborze". Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach dożynek dla których przygotowano park rozrywki i możliwość przejażdżki dorożką konną.
Dożynki dofinansowane zostały ze środków Urzędu Miejskiego w Annopolu i Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Piękna pogoda i atrakcyjny program sprawiły, że na Dożynkach w Świeciechowie bawiło się kilkaset osób, a plac obok szkoły zatętnił folklorem, śpiewem i muzyką.
Krystyna Wojniak