Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

DOŻYNKI POWIATOWE W ANNOPOLU 2013

04-09-2013

Tegoroczne Dożynki Powiatu Kraśnickiego, których organizatorem był Starosta Kraśnicki oraz Burmistrz Annopola odbyły się 1 września w Annopolu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą  w kościele parafialnym pw. św.  Joachima i Anny,
koncelebrowaną przez ks. kan. Krzysztofa Krzemińskiego, ks. Mirosława Bończoszka oraz ks.kan. Antoniego Bezpalko. Podczas mszy dokonano poświęcenia chleba dożynkowego oraz przyniesionych przez przedstawicieli poszczególnych gmin powiatu kraśnickiego wieńców dożynkowych.
Po mszy św. dożynkowy korowód prowadzony przez Kapelę Ludową z Gościeradowa przeszedł ulicami miasta na stadion MGKS Wisła Annopol.
Następnie rozpoczęła się część oficjalna, w której Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński wraz z wicestarostą  kraśnickim dr Jarosławem Czerwem przywitał starostów dożynek, rolników oraz przybyłych na uroczystość gości.

Na zaproszenie władz powiatu oraz miasta przyjechali przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej. Wojewodę lubelskiego reprezentował kurator oświaty Krzysztof Babisz, który jest również wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego. Okolicznościowy list do mieszkańców powiatu kraśnickiego od marszałka województwa Krzysztofa Hetmana przeczytał Przemysław Zalewski, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich Urzędu Marszałkowskiego. Przybyli też przedstawiciele  instytucji związanych z wsią i rolnictwem oraz wójtowie gmin powiatu kraśnickiego.

Swoje pierwsze wystąpienie  wygłosił  nowo wybrany Starosta Kraśnicki Pan Andrzej Maj, który serdecznie przywitał rolników i przedstawił zgromadzonym plany na przyszłość związane ze sprawowaniem swojej funkcji.  
Przy tej okazji Starosta odebrał z rąk Burmistrza Annopola list gratulacyjny z  okazji wyboru na tak zaszczytne stanowisko wraz z życzeniami powodzenia w realizacji zadań i obowiązków, które mamy nadzieję wpiszą się na trwałe w dorobek na rzecz rozwoju Powiatu Kraśnickiego.

Po części wstępnej nastąpiła ceremonia dzielenia chleba dożynkowego. Starostowie Dożynek, którymi w tym roku byli Pani Beata Barszcz ze Świeciechowa (gmina Annopol) oraz Pan Andrzej Pawusiak z Huty Józefów( gmina Szastarka) złożyli chleb dożynkowy na ręce gospodarzy dożynek, który został podzielony i przekazany zebranym.
Podczas uroczystości  rozstrzygnięto konkurs wieńców dożynkowych przygotowanych przez przedstawicieli przybyłych gmin. Przewodniczącym jury był Marcin Gąsiorowski, radny Rady Powiatu Kraśnickiego i sekretarz gminy Dzierzkowice.
W kategorii wieniec tradycyjny zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy Ziemiańskiej, 2 miejsce przypadało w udziale Zespołowi Ludowemu z Księżomierzy, a 3 - Sołectwu Kowalin. Wyróżnienia: KGW Mikołajówka i Sołectwo Kolonia Stróża.
W kategorii wieniec współczesny zwyciężyli: 1 - Sołectwo Popów, Grupa Wieńcowa z Wojciechowa, 3 - Kolonia Wyżnianka. Wyróżnienia otrzymali: KGW Węglin i Grupa Wieńcowa z Wólki Gościeradowskiej.

Tradycyjnie podczas dożynek wręczane były medale Starosty Kraśnickiego, dyplomy i wyróżnienia dla zasłużonych rolników. W tym gronie znaleźli się również rolnicy z naszej gminy Piotr Rzęsa i Marcin Chodara.
 Po zakończeniu części oficjalnej na scenie wystąpiły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Kołsut w Grabówce, Zespół „Krzemień" działający przy PSP w Świeciechowie, Zespół Śpiewaczy „Powiślanki" ze Świeciechowa oraz Zespół „Borowiacy" z Borowa.

 Gwiazdą wieczoru był Zespół „BOYS", który bawił licznie zgromadzoną publiczności rytmami disco polo.
 Podczas imprezy można było zwiedzać licznie rozstawione na placu stadionu stoiska promocyjne poszczególnych gmin powiatu kraśnickiego oraz podmiotów gospodarczych działających na naszym terenie. Zwiedzający stoisko promocyjne  Gminy Annopol  mogli spróbować smacznej ryby i ciast przygotowanych przez grupy wieńcowe ze Świeciechowa i Popowa a także otrzymać informacje promocyjne o naszej gminie w postaci map, pocztówek i folderów.

Powrót