Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
Turystyka z lotu ptaka
Wirtualny spacer

Wirtualna turystyka po gminie

Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Z biegiem Wisły - Festiwal biegowy
Z biegiem Wisły - Festiwal biegowy
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Oświata

Zdjęcie Artykułu

WOJSKOWY FESTYN RODZINNY W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚWIECIECHOWIE DUŻYM.

21-06-2018

W ramach różnych form uczczenia 100 - rocznicy Odzyskania Niepodległości, nasza szkoła w dniu 17 czerwca 2018 r. zorganizowała piknik wojskowy, a teren Publicznej Szkoły Podstawowej w Świeciechowie zamienił się w poligon wojskowy.

Wyszliśmy bowiem z założenia, że tylko wspólne radosne świętowanie tak wielkiej rocznicy da wszystkim poczucie jedności i przekonanie, że wszyscy jesteśmy dziedzicami wolnej i niepodległej ojczyzny.
 
Pani Urszula Młynarczykowska emerytowana nauczycielka historii, wygłosiła odczyt pt: „ Historia okoliczna, czyli nasze drogi do niepodległości”. Powiązała ona wielką historię walki o niepodległość i jej odzyskanie z historią regionalną właśnie okoliczną. Bo najpierw taka historia budzi w nas dumę, a potem wpasowuje się w dzieje ogólnonarodowe. Prelegentka przedstawiła sylwetki postaci i wydarzenia dziejące się w naszej okolicy, a mające wpływ na bieg wydarzeń ogólnopolskich. Mamy tu na myśli takie postacie jak płk Andrzej Niegolewski uczestnik szarży pod Samosierrą, czy Piotr Klimek jeden z żołnierzy I Kompanii Kadrowej. Jesteśmy przekonani, że założenie ideowe pikniku sprawdziło się w zupełności. Patriotyczne, a jednocześnie bardzo radosne świętowanie ponownych narodzin naszej ojczyzny, zintegrowało społeczność lokalną i dało okazję do wspólnego wyrażenia szacunku, a o to właśnie nam chodziło.
 
Każdy uczestnik imprezy przy wejściu otrzymał numerowaną przepustkę, która brała udział w losowaniu nagród ufundowanej przez GKRPA w Annopolu. Uczestnicy festynu mogli wypróbować swoje siły  w strzelaniu do celu, wykazać się zręcznością w konkurencjach sportowych czy sprawdzić swoją wiedzę w Quzie o Józefie Piłsudskim. Uczniowie naszej szkoły pod dowództwem żołnierzy, wzięli udział w zmaganiach terenowych  na orientację. Wszyscy znakomicie wykonali zadanie i przybyli na metę zmęczeni, ale bardzo usatysfakcjonowani. Uczniowie klas 0- IV pod kierunkiem p. Jagody Bąk, p. Marzeny Jabłońskiej, p. Justyny Nowak, p. Barbary Kuś zaprezentowali się recytując wiersze o tematyce patriotycznej. Głośne brawa świadczyły o poziomie deklamacji.
 
W konkurencji „ Mały poligon”:
I miejsce zdobyła rodzina Tęczów,
II miejsce rodzina Siewierskich,
III miejsce rodzina Machników.
 
 Pamiątkowe puchary ufundowała  Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  
                   
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz  Annopola p. Wiesław Liwiński, Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego  p. Stefan Stachula, Radny Powiatu Kraśnickiego p. Krzysztof Skórski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Annopolu p.  Zdzisław Romański, asp. szt. Sławomir Okulus, Skarbnik Gminy Lila Kaczor, Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej ks. Krzysztof Szcześniak, Proboszcz Parafii Polsko-Katolickiej ks. Marcin Dębski, sołtys wsi Świeciechów p. Lucjan Wierut, Radny Rady Miejskiej p. Andrzej Bownik, sołtysi Bliskowic, Popowa, Świeciechowa Poduchownego, Natalina, członkowie Koła Łowieckiego nr 32 „Zaborze” p. Tadeusz Kucharczyk, p. Waldemar Kobyra, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej p. Jan Leśniak z druhami strażakami.
 
Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć najważniejszych bohaterów uroczystości – absolwentów naszej szkoły służących w Wojsku Polskim. Przybyli do nas wraz rodzinami p. Włodzimierz Kręcisz, p. Tomasz Naborczyk, p. Rafał Naborczyk, p. Krzysztof Jarzyna, p. Krzysztof Rosół, p. Adrian Leśniak, p. Piotr Cyran, p. Paweł Miler, p. Grzegorz Kowal, p. Grzegorz Woźniak, p. Krzysztof Bownik oraz emerytowani wojskowi p. Ryszard Gierczak, p. Alfred Kaczor. Panowie przedstawili swoje sylwetki, informując o randze i jednostce wojskowej w której służą.
 
Swoją obecnością zaszczyciła nas również 2 Lubelska  Brygada Obrony Terytorialnej   w Dęblinie oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości.
 
Tradycyjna grochówka i pieczona kiełbaska przy śpiewie pieśni legionowych zakończyła ten bardzo emocjonujący dzień.
 
Dyr. PSP w Świeciechowie Dużym
Katarzyna Szwed
 
Powrót