Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Nadwiślańskie Spotkania Sobótkowe 2011

Nadwiślańskie Spotkania Sobótkowe 2011

28-06-2011

W sobotę 25 czerwca magiczną przestrzeń nad brzegiem Wisły w Annopolu wypełniły pieśni świętojańskie, tańce, blask płonących ognisk, misternie uwite wianki i dobra zabawa, a to wszystko za sprawą VIII Nadwiślańskich Spotkań Sobótkowych, nawiązujących do dawnego zwyczaju słowiańskiego zwanego Nocą Kupały, Sobótką lub Nocą Świętojańską, odbywającą się pod znakiem ognia i wody.

Burmistrz Annopola - Wiesław Liwiński, dokonując oficjalnego otwarcia festynu, powitał zaproszonych gości i licznie zebraną publiczność, życząc wszystkim dobrej zabawy. Swoją obecnością zaszczycili zebranych: poseł Jarosław Stawiarski, radny Sejmiku Wojewódzkiego Piotr Rzetelski oraz burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin.

Świętojański festyn, jak na tradycję przystało, rozpoczęto dialogiem św. Jana z dziewczyną, która prosiła o miłość i udane małżeństwo. Następnie w atmosferę sobótkową wprowadziły publiczność zespoły śpiewaczo - obrzędowe. Ich występy pozwoliły przypomnieć zapomniane już dzisiaj pieśni sobótkowe. W tym roku w ramach konkursu na scenie plenerowej nad Wisłą zaprezentowało swoje umiejętności 12 zespołów i 5 solistów, których oceniało jury w składzie: Ewa i Zbigniew Wichrowscy z Muzeum Regionalnego w Kraśniku, Ewa Sobota - dyrektor GOK w Trzydniku oraz Jacek Kadis z Kraśnika - autor piosenek.

Można było również oglądać i podziwiać zgłoszone do konkursu trzynaście przepięknie uplecionych wianków, ustawionych na scenie.

W oczekiwaniu na werdykt jury, był czas na wspólną biesiadę. Miejsce przed sceną wypełniło się tańczącymi parami w barwnych ludowych strojach, a do tańca przygrywała kapela „Powiślaki" z MGOK w Ożarowie.

Już o zmroku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Nagrody w kategorii pieśni sobótkowych wyśpiewali:

I miejsce - Zespół Śpiewaczy „Ożarowiacy"
II miejsce - Zespół  Śpiewacy „Sulowiacy" oraz Kasia Góras z MGOK w Zawichoście
III miejsce - Bogumiła Dolecka z Popowa oraz zespół „Linowianki" z MGOK w Zawichoście

Ponadto Kasia Góras otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną przez Burmistrza Annopola. Pozostałe zespoły i soliści otrzymali wyróżnienia i nagrody pieniężne.

Jury dokonało również oceny wianków zgłoszonych do konkursu. Nagrody w tej kategorii przyznano:

I miejsce - Zofia Zychman ze Świeciechowa
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Trzydnickiej
III miejsce - Gminny Klub Aktywnego Seniora z Centrum Kultury w Annopolu

Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia i gratyfikacje pieniężne.

Zapadający zmierzch był sygnałem do rozpoczęcia kolejnego obrzędu sobótkowego -rozpalenia ognisk i puszczania wianków z nurtem Wisły. Zapłonęły ogniska i pochodnie. Kolorowe i wonne wianki w korowodzie Zespołów Śpiewaczych zniesiono na brzeg Wisły i przy wtórze pieśni „Ty pójdziesz górą, a ja doliną" puszczano na wodę. W misterne konstrukcje wianków były powstawiane zapalone świece, zatem takie migocące wianki, płynące wpław wiślanymi falami, robiły niesamowite ważenie. Nocy Sobótkowej nad Wisłą niezwykłości dodał kilkunastominutowy pokaz fajerwerków. Kaskady przepięknych świateł raz za razem rozświetlały wiślane fale i wędrowały w niebo.

Następnie licznie zgromadzoną publiczność porwał do wspólnej zabawy folkowo - rockowy Zespół „HORPYNA". Przez półtorej godziny panowała żywiołowa i dynamiczna muzyka, osadzona w klimatach ukraińskich, w których czuje się zadziornego kozackiego ducha. Dało się zauważyć, że HORPYNA szybko zaskarbiła sobie sympatię publiczności. Na zakończenie festynu zagrał zespół FAR AWAY z Ostrowca, który bawił publiczność w rytm rocka, bluesa i muzyki tanecznej.

Organizatorem VIII Nadwiślańskich Spotkań Sobótkowych było Centrum Kultury w Annopolu, współorganizatorami: Burmistrz Annopola, Starostwo Powiatowe w Kraśniku i Związek Miast Nadwiślańskich.   

Powrót