Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Kultura

Zdjęcie Artykułu

99 Rocznica Odzyskania Niepodległości

14-11-2017

11 listopada mieszkańcy miasta i gminy Annopol uczestniczyli w obchodach ważnego dla naszych najnowszych dziejów święta, 99. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny w Annopolu, mszą świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowaną przez proboszcza parafii ks. kan. Krzysztofa Krzemińskiego i ks. kan. Antoniego Bezpalko. We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe urzędu miejskiego, szkół z terenu miasta i gminy, organizacji kombatanckich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy gminy, kombatanci, radni powiatowi i radni rady miejskiej, komendant komisariatu policji, sołtysi, strażacy, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych, przedszkolacy, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz harcerze i zuchy.

Po zakończeniu mszy świętej odbył się koncert pieśni w wykonaniu Chóru „JUBILAT” z Kraśnika, a następnie uczestnicy uroczystości udali się na annopolski Rynek, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewany został hymn narodowy. Następnie głos zabrał Burmistrza Annopola Wiesław Liwiński, który w swoim wystąpieniu powiedział m.in. „II Rzeczypospolita nie powstała z dnia na dzień. Trzeba było poświęcenia w walce, a potem wiele dyplomatycznych zabiegów, w efekcie których mocą międzynarodowych traktatów i gwarancji odzyskaliśmy własne, niepodległe państwo”.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek, przez przybyłe delegacje samorządowców, przedstawicieli kombatantów, instytucji działających na terenie gminy oraz przedstawiciela Posła na Sejm RP Wojciecha Wilka.

Po oficjalnych uroczystościach uczestnicy zostali zaproszeni na otwarcie wystawy fotograficznej z okazji 100. Rocznicy oddania do użytku pierwszego mostu na Wiśle pod Annopolem. Na wystawie zorganizowanej w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego, można było obejrzeć interesujące fotografie pierwszego drewnianego mostu oddanego do użytku w 1917r., posłuchać historii jego powstania oraz poczęstować się okolicznościowym tortem.

W zorganizowanie wystawy włączył się Pan Dariusz Zgardziński, pasjonat lokalnej historii, z własnym zbiorem fotografii sprzed lat.

 

 

 

Powrót