Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Uroczystość przy pomniku z wieńcami i polskimi flagami, w tle zielona ściana z liści, obecni żołnierze w mundurach pełniący wartę honorową.

80 Rocznica Pacyfikacji Borowa i okolic

05-02-2024

2 lutego 2024r. w Borowie odbyły się obchody 80. rocznicy pacyfikacji Borowa i okolic. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji pomordowanych odprawioną przez proboszcza parafii ks. dr Zbigniewa Katę.

Oprawę muzyczną wraz z występem po mszy świętej poprowadził Zespół Borowiacy.

Oprawę ceremonialną prowadziła Wojskowa Asysta Honorowa 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. 

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, by oddać hołd pomordowanym. Przy mogile po odśpiewaniu hymnu państwowego odmówiono modlitwę w intencji tych, którzy zginęli 80 lat temu.  

Następnie głos zabrał Burmistrz Annopola Mirosław Gazda, zwracając się  do zgromadzonych słowami „ Dzisiaj obchodzimy 80. Rocznicę pacyfikacji Borowa i okolic. Była to jedna z najbardziej bestialskich akcji przeciwko wiejskiej ludności polskiej w czasie całej okupacji hitlerowskiej. Ta zbrodnia jest wstrząsającym świadectwem okrucieństwa wojny i nienawiści człowieka do człowieka (…). Pacyfikacja Borowa i okolic to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszej gminy. To co się tutaj stało obliguje nas do przekazywania wiedzy i wyciągania wniosków z naszej krwawej historii.”


W dalszej części obchodów głos zabrali: Marek Kos - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Elżbieta Kawka Radna Rady Miejskiej Annopol, która odczytała list w imieniu Kazimierza Chomy Posła RP, Anna Baluch – Poseł RP, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Andrzej Maj – Wicewojewoda Lubelski, Paweł Kudrel – Starosta Kraśnicki oraz Elżbieta Kawka – Radna Rady Miejskiej Annopol.  


Następnie uroczyście odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową i złożono wieńce przy mogile pomordowanych. 


W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele rządu, samorządu województwa lubelskiego, władz wojewódzkich, samorządu powiatowego (kraśnickiego, stalowowolskiego i janowskiego), gminnego, ochotniczych straży pożarnych,  przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Wsi Kieleckiej (Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, grup rekonstrukcyjnych (Grupa Rekonstrukcyjno Historyczna im. płk. Zieleniewskiego z siedzibą w Majdanie Obleszcze z Dowódcą Mirosławem Wielgusem na czele,  przedstawicieli przedsiębiorców, szkół z terenu gminy, nadleśnictwa oraz mieszkańcy Borowa i okolic. 

W remizie OSP Borów zaprezentowana została wystawa poświęconą Martyrologii Wsi Polskich. 
  

Na ręce Burmistrza Annopola wpłynęły listy okolicznościowe od:

1. Posła na Sejm RP Krzysztofa Hetmana,

2. Posła na Sejm RP Kazimierza Chomy,

3. Prezesa PSL, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

 

Ikona pdf listy okolicznościowe, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [ 165,53 kB ]

 

Powrót