Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Kultura

DOŻYNKI GMINNE 2017

DOŻYNKI GMINNE 2017

30-08-2017

Tegoroczne uroczystości Gminnego Święta Plonów tradycyjnie rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Miejskiego do Kościoła Parafialnego. Msza dziękczynna sprawowana w intencji rolników w podziękowaniu za tegoroczne plony odprawiona została przez ks. kan. Krzysztofa Krzemińskiego, proboszcza tutejszej parafii. Podczas mszy uroczyście poświęcono przyniesione do świątyni wieńce.

Po mszy korowód dożynkowy, w skład którego wchodzili starostowie dożynek, poczty sztandarowe,  delegacje wieńcowe, delegacje jednostek OSP i zaproszeni goście, przy akompaniamencie kapeli ludowej ruszył na stadion sportowy MGKS WISŁA przy ul. Lubelskiej.


Otwarcia gminnych uroczystości dożynkowych dokonał Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński, który witając zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników festynu powiedział, że „Dożynki  są świętem polskiego rolnika i wszystkich tych, którzy z rolnictwem są związani. Uroczystości te są podsumowaniem kolejnego roku rolniczego trudu”. Burmistrz dokonał również podsumowania realizowanych inwestycji na terenach wiejskich naszej gminy a także poinformował o inwestycjach planowanych w najbliższym czasie.  


Po wystąpieniu Burmistrza  głos zabrali: Poseł na Sejm RP Wojciech Wilk, w imieniu Wiceministra Sportu i Turystyki Jarosława Stawiarskiego pan Kazimierz Choma dyr. Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych, w imieniu Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka pan Krzysztof Dziewulski  Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Krzysztof Dziewulski oraz Andrzej Maj Starosta Kraśnicki. Pan Starosta wręczył Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza Panu Stefanowi Stachuli. Medal nadawany jest za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP przez Prezydium Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP.


Następnie  odbyła się ceremonia dzielenia chlebem. Tegorocznymi starostami dożynek byli Pani Anna Babieracka z Annopola oraz Pan Jacek Baran z Grabówki.  Starostowie uroczyście przekazali bochen chleba dożynkowego na ręce Burmistrza Annopola, aby „ (…) dzielił go tak, by go wszystkim wystarczyło”. Chlebem poczęstowano zaproszonych gości, uczestników uroczystości zgromadzonych na stadionie.
Część oficjalną zakończono odśpiewaniem „Roty".


Kolejnym punktem imprezy był występ „Kapeli Łysogórskiej”. Następnie odbyła się Biesiada Polska – podróż z przebojami.


W dalszej części festynu dożynkowego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu zgłoszono 10 wieńców, będących dziełami sztuki ludowej. Komisja konkursowa najwyżej oceniła:

  • w kategorii „Wieniec Współczesny” - wieniec Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z  Bliskowic.
  • w kategorii „Wieniec tradycyjny" - wieniec przygotowany przez Sołectwo Bliskowice.


Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy ogród przydomowy i najbardziej zadbane gospodarstwo rolne. W kategorii „ogródek przydomowy" pierwsze miejsce zajęli Państwo Irena i Wiktor Mocholowie z Opoczki. W kategorii najbardziej zadbane gospodarstwo rolne zwyciężyło gospodarstwo Państwa Doroty i Kryspina Węzków z Janiszowa. Zwycięzcom i uczestnikom obu konkursów wręczono nagrody i podziękowania.


Dużym zainteresowanie cieszyły się wystawy i stoiska promocyjne przygotowane m.in. przez Sołectwa Świeciechów Duży, Sucha Wólka, Grabówka i Bliskowice, Środowiskowy Dom Samopomocy w Annopolu oraz Zakład Terapii Zajęciowej w Zawichoście.


Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo „MEGA DANCE”.  Festyn dożynkowy zakończył się wspólną zabawą z zespołem „REWERS”.


 

Powrót