Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
Turystyka z lotu ptaka
Wirtualny spacer

Wirtualna turystyka po gminie

Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski

Kultura

Zdjęcie Artykułu

101. Rocznica Odzyskania Niepodległości

12-11-2019

11 listopada br. w Annopolu odbyły się jubileuszowe obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny w Annopolu. Mszę świętą w intencji Ojczyzny koncelebrowali proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Krzemiński, ks. kan. Antoni Bezpalko i ks. Rafał Olszówka.
 
We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe Urzędu Miejskiego, szkół z terenu miasta i gminy, organizacji kombatanckich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy gminy, kombatanci, radny powiatowy i radni rady miejskiej, sołtysi, strażacy, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy gminnych jednostek organizacyjnych, przedszkolacy, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz harcerze i zuchy. Po zakończeniu mszy świętej wzruszający program artystyczny pt. „Zawsze w moim sercu…”, zaprezentowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie, a następnie wystąpiła Dziecięca Orkiestra Dęta z Centrum Kultury w Annopolu. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na annopolski Rynek, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego odśpiewany został hymn narodowy.
 
Kolejnym punktem programu było wystąpienie burmistrza Annopola Mirosława Gazdy, który powiedział: Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Wyrazem wdzięczności wobec rodaków, którzy w walce poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo”.
 
Z okazji uroczystości na ręce burmistrza wpłynął list od Starosty Kraśnickiego Andrzeja Rolli.
 
 
Następnie odbyło się składanie wieńców i wiązanek, przez przybyłe delegacje samorządowców, przedstawicieli kombatantów, instytucji i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy. Harcerze z 20 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Nadwiślańskie Trampy” przekazali na ręce burmistrza Ogień Niepodległości. Ogień ten zapalony na mogiłach legionistów w Polskim Lasku na Wołyniu od lat towarzyszy obchodom rocznicowym 11 listopada.
 
Na koniec obchodów uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć bardzo ciekawy pokaz kawaleryjski w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika.
 
Powrót