Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
Turystyka z lotu ptaka
Wirtualny spacer

Wirtualna turystyka po gminie

Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski

Kultura

Zdjęcie Artykułu

DOŻYNKI GMINNE 2018

21-08-2018

W weekend 18-19 sierpnia 2018 r. odbyły się uroczystości związane z obchodami Gminnego Święta Plonów.

Świętowanie poprzedziły Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Annopola zorganizowane w sobotę 18 sierpnia. Do zawodów przystąpiło  22 wędkarzy: 19 osób w kat. senior i 3 w kat. kadet. Wręczenia nagród dokonano w niedzielę 19 sierpnia.
   
Uroczyste rozpoczęcie Dożynek tradycyjnie nastąpiło podczas mszy świętej dziękczynną w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny w Annopolu, odprawionej przez ks. kan. Krzysztofa Krzemińskiego, proboszcza parafii. Podczas mszy dokonano poświęcenia chleba dożynkowego, przyniesionego przez starostów dożynek oraz wieńców dożynkowych, uplecionych z tegorocznych zbóż.
 
Po mszy św. w korowodzie dożynkowym prowadzonym przez Kapelę z Dwikóz, uczestnicy przeszli na stadion MGKS Wisła, gdzie odbyły się dalsza część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński, który  przywitał zaproszonych gości. Swą obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Wojciech Wilk, Przedstawiciel Posła do Parlamentu Europejskiego Magdalena Misiaszek, Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego Stefan Stachula, proboszcz parafii polsko-katolickiej w Świeciechowie, ks. Marcin Dębski, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Wiesław Kołczewski, Radni Rady Miejskiej z Przewodniczącym Rady Zdzisławem Romańskim, Dyrektorzy Szkół i Przedszkola, jednostek organizacyjnych gminy, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy oraz sołtysi i przewodniczący rad osiedlowych.
 
Burmistrz w swoim wystąpieniu przedstawił tegoroczne inwestycje zrealizowane w Gminie Annopol, które będą służyły mieszkańcom terenów wiejskich naszej gminy.
Następnie głos zabrał Poseł Na Sejm RP Wojciech Wilk, który podziękował rolnikom za trud włożony w pracę na roli, a Burmistrzowi pogratulował rozwoju miasta i gminy.
 
Stefan Skórski odczytał list od Posła na Sejm RP Jarosława Stawiarskiego oraz Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka. W imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana głos zabrała Pani Magdalena Misiaszek, przedstawiciel posła a jednocześnie Prezes Związku Młodzieży Wiejskiej.  W imieniu Starosty Kraśnickiego list odczytał Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego Stefan Stachula.
 
Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła ceremonia dzielenia chlebem. Starostowie tegorocznych Dożynek Pani Anna Klimek z Zychówek i Pan Michał Bernat z Natalina przekazali na ręce Burmistrza chleb dożynkowy upieczony z tegorocznego ziarna, aby dzielił sprawiedliwie i tak, by wszystkim starczyło. Chleb pokrojono i poczęstowano uczestników uroczystości. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem Roty.
 
Następnie rozpoczęto biesiadę dożynkową w wykonaniu zespołów: Kapeli z Dwikóz, Klubu Aktywnego Seniora, działającego przy Centrum Kultury w Annopolu. Ze swoimi monologami wystąpiły również Pani Kazimiera Kułaga ze Świeciechowa, Pani Bogumiła Dolecka z Popowa, Pani Zofia Zychman ze Świeciechowa oraz Pan Ryszard Kozyra z Natalina. Wystąpił również Zespół „KRZEMIEŃ”, działający przy  Publicznej Szkole Podstawowej w Świeciechowie oraz Zespół „MANUFAKTURA” z Annopola, laureat tegorocznego Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Wiatraczek” w Kielcach.
 
Podczas dożynek wręczono nagrody w następujących konkursach i zawodach: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, Konkurs na najpiękniejszy ogródek przydomowy i najbardziej zadbane gospodarstwo rolne oraz w Zawodach Wędkarskich o Puchar Burmistrza Annopola.
 
W konkursie wieńców dożynkowych spośród 10 wieńców zgłoszonych do konkursu w kategorii „wieńca współczesnego” komisja wybrała wieniec Sołectwa Dąbrowa, natomiast w kategorii „wieniec współczesny” pierwsze miejsce zajął wieniec Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Bliskowicach. Obydwa wieńce będą reprezentować gminę Annopol w Dożynkach Powiatowych 2 września br. w Szastarce. Za wieńce dożynkowe wręczono wszystkim uczestnikom konkursu nagrody pieniężne.
 
W konkursie na najpiękniejszy ogródek przydomowy i najbardziej zadbane gospodarstwo rolne zgłosiło się 7 właścicieli ogródków przydomowych z terenu gminy Annopol Są to: Pani Edyta Skórska z Annopola, Pani Beata Sekutowska ze Świeciechowa, Pan Andrzej Skibiński z Jakubowic, Pan Jerzy Jakubczak z Grabówki Ukazowej, Pani Sabina Hornowska z Annopola, Pani Agata Stepień z Dąbrowy oraz Pani Magdalena Stawiarska z Kopca. Pierwsze miejsce otrzymał ogródek Pani Sabiny Hornowskiej z Annopola. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Ogródek Pani Sabiny reprezentował nasza gminę w etapie powiatowym konkursu.
 
Podczas dożynek rozstrzygnięto również Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Annopola,  które ze względu na warunki atmosferyczne nie udało się rozegrać podczas Dni Annopola.            
 
W zawodach udział wzięło 19 wędkarzy w kat. senior oraz 3 wędkarzy w kat. kadet.

Kategoria ”Kadet”
 
  1. miejsce Paweł Szydłowski
  2. miejsce Tabaka Patryk
  3. miejsce Wiktor Pokrzywa
 
Kategoria „Senior”
 
  1. miejsce Marceli Targos
  2. miejsce Szczepan Ufniarz
  3. miejsce Marcin Targos
  4. miejsce Mariusz Suchowolak
  5. miejsce Łukasz Czaja
  6. miejsce Tomasz Mazurkiewicz.
Z złowienie największej ryby nagrodę ufundowaną przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Romańskiego otrzymał Marcin Suchowolak.
 
Burmistrz Annopola podziękował również mieszkańcom sołectw, które poprzez wystawienie bogatych stoisk promocyjnych współorganizowały tegoroczne dożynki. Były to: Sołectwo Dąbrowa, Sołectwo Bliskowice i Sołectwo Grabówka. Przedstawiciele stoisk otrzymali nagrody pieniężne.
   
Następnym punktem programu był żywiołowy występ Kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy. Pan Stefan jak i kapela są laureatami licznych konkursów folklorystycznych. Podczas dożynek swym programem kabaretowo-estradowo-ludowym ożywili również annopolską publiczność .
 
Odbył się również bardzo interesujący pokaz w wykonaniu Kawalerii Kowalów z Borowa. Kawaleria Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika zaprezentowała liczne pokazy kawaleryjskie, które zgromadziły wielu obserwatorów.
 
Na zakończenie imprezy wystąpiła gwiazda wieczoru, Białostocki Zespół Disco Polo - VERDIS.
Powrót