Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
Turystyka z lotu ptaka
Wirtualny spacer

Wirtualna turystyka po gminie

Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski

Kultura

Zdjęcie Artykułu

DOŻYNKI GMINNE 2022

23-08-2022

Tegoroczne świętowanie Dożynek Gminnych rozpoczęło się 21 sierpnia br. mszą św. dziękczynną w kościele pw. św. Joachima i św. Anny w Annopolu. Po nabożeństwie korowód dożynkowy z wieńcami reprezentującymi poszczególne miejscowości naszej gminy, przemaszerował na stadion MGKS WISŁA Annopol. Oficjalne obchody uroczystości dożynkowych otworzył Burmistrz Annopola Pan Mirosław Gazda, który powitał zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych.

 

Wśród przybyłych gości obecni byli Pani Joanna Koniarczyk, która w imieniu Europosła- Pana Krzysztofa Hetmana odczytała list, Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Choma, który odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego Pan Marek Kołtun który reprezentował Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego, Starosta Kraśnicki Pan Andrzej Rolla, Radny Powiatu Kraśnickiego Pan Stefan Stachula, Proboszcz Parafii w Annopolu ks. kan. Krzysztof Krzemiński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Annopolu Pani Zenobia Jarmuła wraz z radnymi, Prezes Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Pan Grzegorz Targos, Komendant Miejsko-Gminnego Zarządu OSP Pan Andrzej Bednarek, Prezesowie Straży Pożarnej oraz druhowie, Dyrektorzy Szkół, Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Gminy, Przewodniczący Rad Osiedlowych i Sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora oraz przedstawiciele lokalnej prasy. Na scenie głos zabrali również Starosta Kraśnicki Pan Andrzej Rolla oraz Radny Sejmiku Wojewódzkiego Pan Marek Kos.

Na ręce Burmistrza wpłynęły listy okolicznościowe od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz od Wójta Gościeradowa Mariusza Szczepanika.

Na wstępie Burmistrz złożył wszystkim rolnikom, sadownikom i ogrodnikom serdeczne podziękowania za tegoroczne plony oraz wyrazy uznania dla ich codziennego rolniczego trudu. Bochen chleba dożynkowego, jako symbol dostatku, sytości i obfitości przekazali na ręce Burmistrza Starostowie Dożynek Pani Katarzyna Rozmus ze Świeciechowa Dużego i Pan Mateusz Uranowski z Popowa. Następnie odbyła się ceremonia krojenia i dzielenia się chlebem z gośćmi i publicznością zgromadzona na stadionie. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem „Roty”.

Obchody dożynkowe uświetniły występy lokalnych zespołów: zaprezentował się Gminy Klub Aktywnego Seniora z CK w Annopolu, Klub Senior+ z Wymysłowa, zespół „Borowiacy”oraz niezawodna Pani Zofia Zychman. Podczas biesiadowania grupy wieńcowe miały możliwość zaprezentowania się na scenie. Z tej szansy skorzystało sołectwo Opoka, KGW i Sołectwo Dąbrowa oraz Sołectwo Popów. Grupy odśpiewały pieśni biesiadne oraz recytowały wiersze.
W dalszej kolejności odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie zaprezentowano 8 wieńców przygotowanych przez następujące grupy:

OSP Opoka Duża

Sołectwo Opoka

KGW i Sołectwo Dąbrowa

Sołectwo Popów

Dzieci z CK w Annopolu

Klub Senior Plus w Annopolu

KGW w Grabówce

Sołectwo Sucha Wólka

 

Komisja w składzie Anna Wąsik, Zenobia Jarmuła, Piotr Pilecki oraz Agnieszka Matwiej w kategorii Wieniec Tradycyjny wyłonili najpiękniejszy wieniec, który należał do OSP Opoka Duża, natomiast w kategorii Wieniec Współczesny zwyciężył wieniec przygotowany przez Sołectwo Opoka.

W/w wieńce będą reprezentowały naszą Gminę podczas Dożynek Powiatowych 28 sierpnia w Trzydniku Dużym.

 

 

Dużą sympatią publiczności cieszył się turniej sołectw, który składał się z 5 konkurencji. Do turnieju zgłosiło się 8 sołectw:

Sołectwo Świeciechów Duży

Sołectwo Popów

Sołectwo Jakubowice

Sołectwo Kopiec

Sołectwo Stary Rachów

Sołectwo Opoka

Sołectwo Kopiec

Sołectwo Grabówka Ukazowa

 

Komisja w składzie Magdalena Młynarczyk. Martyna Zabor, Wiesława Bielecka oraz Marian Bącal po podliczeniu zdobytych punktów przez w/w uczestników ogłosiła wyniki i tak:

I miejsce zajęło Sołectwo Jakubowice

II miejsce zajęło Sołectwo Grabówka Ukazowa

III miejsce zajęło Sołectwo Opoka

 

W zawodach wędkarskich sołtysów o Puchar Burmistrza Annopola udział wzięło 25 wędkarzy. Zawody zostały zorganizowane przez Koło Wędkarskie nr 8 z Annopola.

I miejsce w kat. senior zajął Paweł Wagner

I miejsce w kat. Kadet zajął Arkadiusz Burek

Nagrodę za złowienie największej ryby, ufundowaną przez sołtysa Dąbrowy Pana Mariusza Kusia zdobył Pan Władysław Pastuszko.

 

 

Ogromnym zainteresowaniem uczestników festynu cieszyły się również stoiska promocyjne, gdzie można było zasmakować lokalnych specjałów przygotowanych przez:

KGW Wymysłowiacy

Sołectwo Popów

KGW Sucha Wólka

KGW i Sołectwo Dąbrowa

Klub Senior Plus w Annopolu

Za przygotowanie i wystawienia stoisk podmioty otrzymały nagrody pieniężne.

 

Wieczorem na scenie zagrała „Maciejowa Kapela”.Maciejowa Kapela powstała w 2013 roku w Lublinie. Inspiracją dla muzyków były miejskie kapele podwórkowe oraz orkiestry salonowe z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Kapela kontynuuje tradycje ulicznego muzykowania, występując czasem w uroczych zaułkach miejskich kamieniczek. W repertuarze Kapeli znajdują się szlagiery miejskiego folkloru głównie z Warszawy i Lwowa oraz piosenki z przedwojennych filmów i rewii.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Skalars”- jeden z zespołów nurtu polskiej muzyki tanecznej, który bawił licznie zgromadzoną publiczność do późnych  godzin wieczornych.

 

 

Powrót