Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
Turystyka z lotu ptaka
Wirtualny spacer

Wirtualna turystyka po gminie

Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski

Kultura

Zdjęcie Artykułu

DOŻYNKI GMINNE 2021

01-09-2021

Annopolskie Dożynki odbyły się w ostatnią niedzielę sierpnia. Świętowanie rozpoczęto przemarszem korowodu dożynkowego sprzed Urzędu Miejskiego do kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą w intencji rolników i w podziękowaniu za zebrane plony.

Część oficjalna obchodów rozpoczęła się, gdy barwny korowód z wieńcami reprezentującymi poszczególne miejscowości naszej gminy, przemaszerował na stadion MGKS WISŁA Annopol.
Otwarcia gminnych uroczystości dożynkowych dokonał Burmistrz Annopola Pan Mirosław Gazda, który powitał gości zaproszonych oraz wszystkich zebranych.


W swoim wystąpieniu Burmistrz zwrócił uwagę, że tegoroczne zbiory uwarunkowane były zmienną pogodą, której kaprysy wystawiły na ciężką próbę pracę rolnika. Bochen chleba dożynkowego, jako symbol nadziei i pomyślności, przekazali na ręce Burmistrza Starostowie Dożynek Pani Ewa Cieślik z Janiszowa i Pan Krzysztof Maruszewski z Grabówki. Przy dostojnych taktach „Poloneza Ogińskiego” nastąpiła ceremonia krojenia i dzielenia się chlebem z gośćmi i publicznością zgromadzona na stadionie. Część oficjalną zakończono odśpiewaniem „Roty”.


Festyn Dożynkowy uświetniły występy lokalnych zespołów: zaprezentował się Gminy Klub Aktywnego Seniora z CK w Annopolu, Klub Senior+ z Wymysłowa oraz niezmordowana Pani Zofia Zychman.
W czasie biesiadowania przeprowadzono konkurs żniwny, chętni mogli zaśpiewać na scenie piosenki biesiadne. Z tej możliwości skorzystały przedstawicielki sołectwa Opoka, śpiewając żywiołowo „Sokoły”. Jak na dożynki przystało, nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie zaprezentowano 8 wieńców przygotowanych przez następujące grupy:

 • KGW Świeciechów Duży,
 • Sołectwo Janiszów,
 • Sołectwo Opoka,
 • Klub Seniora „Nadal Młodzi” w Annopolu,
 • KGW w Dąbrowie,
 • OSP Bliskowice oraz
 • Radny Rady Miejskiej Andrzej Bownik i Teresa Zbytniewska Członkini Rady Sołeckiej w Świeciechowie Dużym.


W kategorii Wieniec Tradycyjny Komisja w składzie Anna Wąsik, Zenobia Jarmuła i Piotr Pilecki najwyżej oceniła wieniec Sołectwa Janiszów. W kategorii Wieniec Współczesny wygrał wieniec przygotowany przez OSP w Bliskowicach.
Oceniono również dożynkowe stoiska ciekawie urządzone, z suto zastawionymi stołami, które przygotowały następujące podmioty:

 • KGW w Dąbrowie,
 • KGW w Świeciechowie,
 • Klub Seniora „Nadal Młodzi” w Annopolu.


Podsumowano również i wręczono nagrody w Zawodach Wędkarskich Sołtysów o Puchar Burmistrza Annopola, których organizacją zajęło się Annopolskie Koło Wędkarskie.


I miejsce (kat. senior) zajął Rzepka Dariusz, który złowił również największą rybę, karpia o dł. 64cm.

II miejsce zajął Targos Marcin, a III miejsce Wagner Paweł. Następnie kolejno Wagner Ryszard, Suchowolak Mariusz, Cieślak Sylwester, Pawlicha Andrzej, Kuś Mariusz oraz Borkowski Krzysztof.

W kategorii kadet brało udział dwóch zawodników. Pierwsze miejsce zajął Pokrzywa Wiktor, a drugie Wawrzak Jakub.


Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się Turniej Sołectw, w którym pięć sołectw: Dąbrowa, Opoka, Popów, Świeciechów Duży i Świeciechów Poduchowny rywalizowało w sześciu konkurencjach. Po podsumowaniu punktów przez Komisję, zwycięzcami zostali:

 1. Miejsce Sołectwo Dąbrowa

 2. Miejsce Świeciechów Poduchowny

 3. Miejsce Sołectwo Popów

 4. Miejsce Sołectwo Świeciechów Duży

 5. Sołectwo Opoka.

Zainteresowaniem uczestników festynu cieszyły się również stoiska promocyjne, a w szczególności stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej 22 Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty w Dęblinie, stoisko Środowiskowego Domu Samopomocy w Annopolu, Stoisko Tymczasowego Punktu Szczepień oraz punktu Spisu Powszechnego.

Wieczorem na scenie świetnie zaprezentowali się „Starachowianie” Teatr Muzyczny nad Kamienną. To Zespół z wieloletnią tradycją, wypracowaną marką, kultywujący narodowe i ludowe tradycje. Zachwycili publiczność swoim oryginalnym i dynamicznym repertuarem.


Annopolskiej publiczności podobał się również program kabaretowy formacji młodego pokolenia „Czwarta Fala”. Młodzi, pełni pozytywnej energii artyści w dowcipnych tekstach trafnie komentowali polską rzeczywistość.
Festyn dożynkowy zakończył się żywiołowym koncertem Zespołu MeGustar, który podbił serca publiczności energią, dynamiką i mnóstwem pozytywnych emocji.
Tegoroczne dożynki upłynęły w atmosferze dobrej zabawy i przy sprzyjającej pogodzie mimo jej zmienności.

 

 

 

Powrót