Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
annopol zdjęcie z lotu ptaka
Wydanie albumu fotograficznego
Fotografia Annopol - Miasto I gmina w fotografii
Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Strażacy podczas gaszenia samochodu

Pielgrzymka strażaków

24-04-2010

24 kwietnia strażacy z Janiszowa i Suchej Wólki byli w gronie 50 tysięcy osób biorących udział w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasnej Górze. Za opiekę nad ich służbą dziękowali zarówno strażacy zawodowi, jak i ochotnicy. Towarzyszyło im około 150 strażackich orkiestr dętych, które wystąpiły ze wspólnym koncertem. Do Częstochowy na pielgrzymkę przyjechali członkowie ochotniczych straży pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, a także m.in. słuchacze szkół pożarniczych i strażacy zakładowych straży pożarnych.

W imieniu klasztoru zgromadzonych powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Dziękował strażakom za obecność w sanktuarium, przywiązanie do wiary i tradycji, a także za każde uratowanie życie i mienie oraz służbę, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie miast i miasteczek.

Mszą św. celebrował na jasnogórskim Szczycie metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głodź. Część homilii abp Głódź poświęcił patronowi strażaków - św. Florianowi, który w Polsce cieszy się szczególnym kultem. Metropolita przekonywał, że podobnie jak on, także każdy strażak musi być człowiekiem zasad, poświęcenia i ofiary. Hierarcha zauważył, że dzisiaj strażacy nie tylko gaszą pożary, ale są też wzywani do wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych. By wykonywać taki zawód, trzeba odwagi i poświęcenia; strażacy dają poczucie bezpieczeństwa i nic dziwnego, że cieszą się uznaniem w badaniach opinii publicznej - mówił.

Także Wicepremier Waldemar Pawlak - który jest prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych - zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w chwili szczególnej. "W chwili, kiedy tak wielu pielgrzymów do katyńskiego lasu rozsiało tę pamięć o Katyniu po Polsce, po Europie, w każdym miejscu" - powiedział Kulminacyjnym punktem uroczystości było zawieszenie w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej Ryngrafu Pożarnictwa Polskiego. Przedstawia on na tle odlanej w metalu mapy Polski, sylwetkę klasztoru jasnogórskiego, Matkę Boską Częstochowską z Dzieciątkiem i strażacki kask otoczonym liśćmi wawrzynu. Mszę św. na jasnogórskim Szczycie poprzedził niezwykły koncert - ponad 157 strażackich orkiestr dętych wystąpiło we wspólnym repertuarze, a niektóre utwory zostały wykonane z towarzyszeniem 22 zespołów wokalnych ochotniczych straży pożarnych.

Pielgrzymka strażaków organizowana jest na Jasnej Górze co pięć lat. Przypada przed Dniem Strażaka - 4 maja, kiedy obchodzone jest święto św. Floriana. Zwyczaj spotkań w Częstochowie wywodzi się jeszcze z okresu przedwojennego - 18 czerwca 1939 r. na Jasnej Górze odbył się Zjazd Strażactwa Polskiego. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa.

Powrót