Poradnik Klienta
Poradnik Klienta
Interaktywna Mapa Gminy
Interaktywna Mapa Gminy
Turystyka z lotu ptaka
Turystyka z lotu ptaka
Wirtualny spacer

Wirtualna turystyka po gminie

Punkt Informacji Prawnej
Punkt Informacji Prawnej
Plan zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami
Rozkład Jazdy

Rozkład jazdy

Przetargi
Przetargi
Panorama Annopola
Panorama Annopola
Z biegiem Wisły - Festiwal biegowy
Konkurs fotograficzny
Konkurs fotograficzny
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Dziennik Ustaw
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Monitor Polski
Dziennik Woj. Lubelskiego

Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Obchody dnia św. Floriana - patrona strażaków

23-04-2010

4 maja strażacy obchodzą swoje święto. Od blisko pięciuset lat patronuje im święty Florian, którego wspomnienie przypada na ten dzień. Obchody Dnia Strażaka w tym roku rozpoczęły się 2 maja od mszy świętej w kaplicy w Natalinie, którą celebrował ksiądz Bogdan Kudelski proboszcz parafii Świeciechów.

Uświetniły ją poczty sztandarowe z jednostek OSP annopolskiej gminy. Po mszy na placu przy strażnicy odbył się uroczysty apel. Zebranych powitał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Wiesław Kołczewski. Uroczyście został poświęcony zakupiony  samochód bojowy dla miejscowej jednostki.

Zaproszeni goście, w tym Burmistrz Annopola Wiesław Liwińskii, Z-ca Burmistrza Roman Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miejskie w Annopolu Ryszard Gazda, Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego Stefan Stachula, Przedstawiciel PSP w Kraśniku Jerzy Mazurkiewicz, Dyrektor Oddziału ‘Remondis” Hubert Januszewski,  nie szczędzili strażakom ciepłych słów i życzeń z okazji ich święta.

Straż pożarna w Polsce jest instytucją o najwyższym stopniu zaufania społecznego. W badaniach opinii publicznej, strażacy są oceniani pozytywnie przez 94 procent rodaków. Najstarsza w Polsce zawodowa straż pożarna została utworzona w Warszawie w 1836 roku. Należy do czternastu najstarszych straży w Europie.

Święty Florian Urodził się w Enns w 250 r. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (ówcześnie Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii.

Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich wg reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

W dzielnicy Krakowa – Kleparz, znajduje się kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, aż zadecydowano o wybudowaniu świątyni. Obecnie relikwie Świętego Floriana znajdują się w Chorzowie.

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jest również patronem Górnej Austrii obok św. Leopolda. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 maja. W polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego.

             W uznaniu zasług na rzecz ochrony przeciwpożarowej Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie przyznało medale za zasługi dla pożarnictwa dla:.

Medale Złote:

1.dh. Ryszard Kozyra

2.dh. Jan Bernat

3.dh. Edward Złotucha

4.dh. Ignacy Mindowicz

Medale Srebrne:

1.dh. Jerzy Sobka

2.dh. Józef Cieślik

3.dh. Kazimierz Wtykło

4.dh. Jan Spyra

5.dh. Jan Marklingier

6.dh. Michał Bernat

Medale Brązowe:

1.dh. Robert Wąsik

2.dh. Andrzej Dors

Powrót